IBM betaler Post Danmark efter nedbrud

Post Danmark har indgået forlig med IBM, der skal betale, så længe postvæsenet har to store lagringsenheder ude af drift. Postvæsenet tør ikke køre videre på lagringsenhederne efter to alvorlige nedbrud.

Bods-taxametret tikker for hver dag, IBM's lagringsflagskibe DS8300 står i skammekrogen hos Post Danmark. Postvæsenet tør ikke køre videre på lagringsenhederne efter to alvorlige nedbrud af flere dages varighed, og parterne har indgået forlig.

? Vi får kompensation fra IBM i forhold til den periode, hvor vi ikke kan anvende vore to 8300-lagringssystemer, oplyser Post Danmarks it-ansvarlige, vicedirektør Jens Risgaard.

Vicedirektøren ønsker ikke at oplyse nærmere, hvorvidt boden betales i penge eller IBM-naturalier. Men den kan blive stor. Det nærmeste, vicedirektøren kan sige om, hvornår DS8300 sættes tilbage i drift, er ?inden årsskiftet?.

Computerworld skrev i sidste uge, at den ene af Post Danmarks nye, store IBM-lagringsenheder gik død i foråret. Jens Risgaard tilføjer, at også i juni brød et DS8300-system ned.

Det første nedbrud varede næsten en uge, og i værste fald kunne det have lammet den automatiske postsortering i landets postcentre. Situationen blev dog reddet af det andet DS8300-anlæg.

IBM fik rettet fejlen gennem en opdatering af lagringsenhedens mikrokode ? software, som er indlejret i hardwaren.

Men det gik galt igen, og også denne gang tog udbedringen flere dage, og så var det slut med Post Danmarks tålmodighed. Data fra de to store lagringsenheder blev flyttet over på langt ældre, mindre lagringsenheder fra IBM.

Problemet med DS8300 viste sig at være globalt. IBM?s længe bebudede nye lagringsflagskib var fejlbehæftet, da det i foråret blev sendt på markedet. Fejlen lå i en lille timer ? en slags ur ? der talte ned, dag for dag lagringsenheden var i brug.

Den startede med 49 dage, og når timeren var i nul, resulterede det i såkaldt bufferoverflow og dermed nedbrud. Situationen gentog sig efter genstart. Da lagringssystemer i den tunge klasse som DS8300 typisk anvendes i systemer, der skal være i drift 24 timer i døgnet året rundt, er det en altafgørende fejl.

Ifølge IBM Danmark er problemet løst endeligt, og de nye versioner af lagringsserien DS8000, som DS8300 indgår i, er fejlfrie. IBM oplyser desuden, at lagringssystemet fungerer fint hos en anden dansk kunde.

Det har Jens Risgaard ikke hørt om. Han afventer, at IBM stiller med to referencekunder som det endelige bevis for, at problemet er løst.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job