Skruer markant op for antallet af sikkerheds-opdateringer: På disse dage kan du forvente masser af dem

Adobe øger antallet af sikkerheds-opdateringer væsentligt og vil fremover udsende alle sine opdateringer på samme dage.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

It-sikkerhedsområdet er under hektisk udvikling, og derfor er der brug for meget hyppigere opdateringer end hidtil.

Sådan lyder det fra Adobe, der nu halverer det tidsrum, der hidtil er gået imellem udsendelsen af sikkerheds-opdateringer til selskabets løsninger.

Hidtil har Adobe nemlig udsendt sikkerheds-opdateringer en gang hver måned, nemlig på den store såkaldte Patch Tuesday, hvor også Microsoft og SAP udsender deres sikkerheds-opdateringer.

Patch Tuesday er altid den anden tirsdag i måneden.

Men det er altså ikke nok, mener Adobe, der fremover også vil udsende en sikkerhedsopdatering den fjerde tirsdag i måneden.

Selskabet peger på, at det er nødvendigt at udsende sikkerheds-opdateringer hver anden uge for at imødekomme det voksende trussels-niveau.

"Med to månedlige opdateringer vil vi kunne holde trit med den nye æra med frontier AI," meddeler Adobe.

"Flere sårbarheder gør det nødvendigt med flere opdateringer, og det er ikke længere tilstrækkeligt eller hurtigt nok med en månedlig opdatering, hvis vi skal holde trit med vores modstandere," meddeler Adobe.

Samtidig er den øgede kadence udtryk for, at selskabet med blandt andet AI er blevet langt bedre til at opdage sårbarheder, lyder det.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec