Skruer markant op for antallet af sikkerheds-opdateringer: På disse dage kan du forvente masser af dem

Adobe øger antallet af sikkerheds-opdateringer væsentligt og vil fremover udsende alle sine opdateringer på samme dage.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

It-sikkerhedsområdet er under hektisk udvikling, og derfor er der brug for meget hyppigere opdateringer end hidtil.

Sådan lyder det fra Adobe, der nu halverer det tidsrum, der hidtil er gået imellem udsendelsen af sikkerheds-opdateringer til selskabets løsninger.

Hidtil har Adobe nemlig udsendt sikkerheds-opdateringer en gang hver måned, nemlig på den store såkaldte Patch Tuesday, hvor også Microsoft og SAP udsender deres sikkerheds-opdateringer.

Patch Tuesday er altid den anden tirsdag i måneden.

Men det er altså ikke nok, mener Adobe, der fremover også vil udsende en sikkerhedsopdatering den fjerde tirsdag i måneden.

Selskabet peger på, at det er nødvendigt at udsende sikkerheds-opdateringer hver anden uge for at imødekomme det voksende trussels-niveau.

"Med to månedlige opdateringer vil vi kunne holde trit med den nye æra med frontier AI," meddeler Adobe.

"Flere sårbarheder gør det nødvendigt med flere opdateringer, og det er ikke længere tilstrækkeligt eller hurtigt nok med en månedlig opdatering, hvis vi skal holde trit med vores modstandere," meddeler Adobe.

Samtidig er den øgede kadence udtryk for, at selskabet med blandt andet AI er blevet langt bedre til at opdage sårbarheder, lyder det.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse