Fratræder efter fem år som topchef for KMD-selskab: Det er slut

Efter fem år på posten fratræder Christian Norman Scheuer som topchef for KMD-selskabet Edlund.

Artikel top billede

Christian Norman Scheuer fratræder som topchef for KMD-selskabet Edlund og forlader nu selskabet.

Pengene er fosset ud af Edlund i en længere årrække.

KMD besluttede for tre måneder siden, at Edlund, der er specialiseret i software til administration af livforsikringer og pension, skulle fusioneres ind i det nye KMD Pension and Assurance.

Det betyder, at Edlund forsvinder som selvstændigt selskab og at ansvarsområdet bliver overtaget af KMD's pensionschef, Helle Bjerg Petersen.

"For mig ender rejsen her," meddeler Christian Norman Scheuer.

Han blev indsat som direktør for Edlund, der knap 120 medarbejdere, for fem år siden som afløser for Edlunds daværende direktør, Gert Bendsen, der - som det nu er tilfældet for Christian Norman Scheuer, nåede at sidde i stillingen i fem år.

Christian Norman Scheuer kom dengang fra stillingen som VP i KMD med ansvar for sundheds-området.

Pengene er fosset ud af Edlund i årevis. Selskabet har siden 2018 kun givet overskud en gang, nemlig i 2021/22.

Alene i de seneste tre år har selskabet tabt 79 millioner kroner på bundlinien og hele 74 millioner kroner på driften.

Samtidig er selskabets medarbejderstab over årene blevet mindre og mindre. Siden 2019 er antallet af medarbejdere således blevet mere end halveret.

Nedturen har således præget selskabet i årevis - og det står i stærk kontrast til selskabets tilstand op til KMD's overtagelse af det i 2016.

Dengang havde Edlund nemlig meget stor succes med at levere it-løsninger tilforsikringsbranchen. Selskabet havde i 2015 - altså før KMD købte virksomheden - en omsætning på over 244 millioner kroner, og virksomhedens 201 ansatte landede et resultat før skat på 27,6 millioner kroner.

Det skete efter en hel årrække med ganske høje vækstrater.

Forlader KMD

Christian Norman Scheuer forlader med sin exit fra Edlund nu helt KMD, som har været hans arbejdsgiver i de seneste 10 år.

Han har endnu ikke et nyt job på hånden, men meddeler, at han 'udforsker adskillige muligheder.'

På ønskesedlen er roller som direktør i software-selskaber, der står foran næste kapital i på vækstrejsen eller chefstillinger i pensions-sektoren.

Læs også:

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S