Bibliotek skifter fra stregkoder til RFID-chips

Borgerne i Kolding tager i det nye år et nyt bibliotek i brug. I forbindelse med flytningen til de nye lokaler får 250.000 bøger, cd'er og dvd'er en RFID-chip.

Kolding Bibliotek sætter som et af landets første RFID-chip på alle bøger, cd'er og andet materiale.

I alt får 250.000 enheder en RFID-chip i forbindelse med en flytning til nye lokaler.

Ifølge Kolding Biblioteks skrankekoordinator, Tommy Laursen, vil RFID-chips sikre lånerne en mindre omstændelig proces, når de låner materiale.

- Fremover kan der lånes flere enheder samtidig alene ved at lægge materialet på en selvbetjeningsplade, der via chippen vil registrere lånet, siger Tommy Laursen.

RFID-chippen vil indholde oplysninger om eksempelvis forfatter og titel, men vil også gemme en elektronisk tyverisikring.

Bibliotekets personale udstyres endvidere med håndscannere, der kan læse RFID-chips.

- Håndscannerne vil eksempelvis kunne bruges til hurtigt at finde materiale, der er reserveret eller måske er placeret forkert. Det kræver kun en tur langs reolen med håndscanneren, siger Tommy Laursen.

Skiftet fra stregkoder til RFID-chip er en af flere teknologi-ændringer, som Kolding Bibliotek foretager i forbindelse med flytningen.

Blandt andet installeres der trådløst netværk på det nye bibliotek.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S