Novell under pres før Linux-gennembrud

Open source- og netværksmanagement-selskabet Novell er ved at være klar med de dele, der har manglet i at have et fuldt Linux-udbud til erhvervslivet. Nogle af aktionærerne er utålmodige, men CEO Jack Messman aviser at lade sig presse.

Barcelona: Novells koncernchef Jack Messman ser godt gammeldags udmattet ud her på selskabets årlige brugerkonference Brainshare i Barcelona ? og det skyldes højst sandsynligt ikke udelukkende flyveturen over fra hovedkvarteret i Boston.

Midt under det, der skulle være kulminationen af flere års arbejde på at transformere Novell til et open source-selskab med lanceringen af planerne for et fuldt udbud af erhvervs-Linuxprodukter, er han kommet under pres.

Blum Capital Partners, som ejer omkring fem procent af Novells aktier, udtrykker utilfredshed med selskabets resultater og den hastighed, de opnås i.

Kritikken, som er fremsat i et offentliggjort brev til Novells bestyrelse fra Blum Capital Partners, udtrykker direkte mistillid til den nuværende ledelse.

- Vi har fuld tiltro til selskabets fremtidige muligheder. Spørgsmålet er, om den nuværende direktion og bestyrelse kan fuldføre dem, hedder det i brevet fra Colin Lind og Greg Jackson, der er ledende partnere i Blum Capital Partners.

Novell havde i sidste kvartal en omsætning på 290 millioner dollars, hvilket er et fald på 25 millioner dollars i forhold til samme kvartal sidste år. Resultatet var 2 millioner dollars, hvilket er et pænt beløb i forhold til en almindelig husholdning, men udgør mindre end en cent pr. aktie.

Kritikken munder ud i fire forslag:
- At Novell skærer 225 millioner dollars af næste års budget.
- At der hentes 500 millioner ved at sælge lukrative divisioner og produktgrupper fra.
- At selskabet fremskynder udrulningen af open source-produkter.
- Og at Novell opkøber for 500 millioner dollars af selskabets egne aktier.

Ingen hast

CEO Jack Messman afviser dog overfor Computerworld, at han vil lade sig presse.

- Kritikerne bygger på anbefalinger, som direktionen har fremlagt for bestyrelsen, men de ønsker at fremskynde tempoet. Der er tale om finansielle investorer, der grundlæggende ønsker at vi opkøber aktier, for at de kan indkassere gevinsten ved den deraf følgende kursstigning, siger han.

-Vi foretrækker at undgå at handle overilet for ikke at komme til at fortryde senere, siger Jack Messman.

IBM i kulissen

En af de aktionærer, der nu skal tage stilling til, om de har tillid til Novells ledelse, er IBM. Selskabet erhvervede for 50 millioner dollars aktier i Novell i forbindelse med Novels køb af SUSE Linux for et par år siden.

Siden har de to selskaber indledt et udstrakt samarbejde på open source-området. Selskaberne har fælles udviklingsgrupper og også lokalt i de enkelte lande samarbejdes der om kampagner og kundeprojekter.

-Som markedet har fungeret indtil nu, har det været praktisk, at et uafhængigt selskab som Novell har stået for udviklingen af SUSE Linux og en række andre erhvervsrettede open source-faciliteter. Det er årsagen til, at vi ikke har vores egen IBM Linux. Erhvervskunderne har behov for den tryghed, det giver, at store etablerede selskaber står bag dette, siger Odd Erland Bakkengen, som er partnermanager for IBM's nordiske Linux-forretning.

Vista vil fremme Linux

Det tredje punkt i aktionærernes kritik ? at Linux-udrulningen skal fremskyndes - kommer samtidig med, at Novell på brugerkonferencen annoncerer, at en række af de manglende elementer til et fuldt Linux-udbud til erhvervslivet enten er klar eller er lige ved at blive det.

Under det nye slogan "software for the open enterprise" kommer nye certificeringsprogrammer, der skal bringe SUSE Linux ud i datacentrene. Desuden er Novells traditionelle flagskib, netværks-management-værktøjet Netware, blevet ført over på Linux, og selskabet har en ny version 3 af den såkaldte Identity Manager, der skal øge sikkerheden ved brug af open source i erhvervslivet.

Samtidig har selskabet store forventninger til Linux på desktoppen, og her regner Jack Messman med at få ufrivillig hjælp fra Microsoft.

-Ifølge vores oplysninger vil det blive forholdsvis dyrt at opgradere fra Windows XP til den kommende Vista. Her tror vi, at mange i stedet vil vælge at opgradere til Linux, og at det vil betyde et gennembrud, siger han.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S