Arla Foods vælger BI-løsning fra Cognos

Mejerikoncernen Arla Foods har valgt nyt rapporteringsværktøj fra Business Intelligence-leverandøren Cognos. Mejeri-giganten vil udrulle løsningen i Danmark og internationalt.

Arla Foods har valgt et globalt rapporteringsværktøj fra Business Intelligence-leverandøren Cognos.

Valget af Cognos som leverandør betegnes som et strategisk valg på Business Intelligence for Mejeri-giganten, der vil benytte løsningen både i Danmark og internationalt.

Cognos-løsningen Reportnet omfatter både finans- og produktions-rapportering og er fuldt integreret med SAP Business Information Warehouse, som Arla Foods baserer sig på.

I første omgang udrulles Cognos-løsningen på økonomiområdet i mejerikoncernen.

- Løsningen komplementerer vores SAP-værktøjer og gør dem nemmere at bruge, udtaler Michael Vølund, der er ansvarlig for Business Intelligence-løsningen hos Arla Foods, i en pressemeddelelse.

Han tilføjer, at løsningen vil bidrage til at fjerne nogle af de udfordringer, der ligger i at håndtere den store mængde information i en virksomhed som Arla Foods.

Ifølge administrerende direktør Arne Jørgensen hos Cognos er en af årsagerne til, at Arla Foods har valgt selskabets løsning, at den er skalerbar til tusindvis af brugere.

Løsningen er valgt efter en testperiode på cirka et år for at sikre stabilitet og en troværdig rapportering.

Arne Jørgensen oplyser, at Cognos nu vil gå målrettet efter nye ikke mindst danske kunder, der i lighed med Arla Foods baserer sig på SAP og har et behov for ledelsesrapportering.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S