IBM laver Business Intelligence til masserne

IBM kommer næste måned med et program, der giver medarbejdere på alle niveauer mulighed for adgang til Business Intelligence-funktionalitet på baggrund af data fra datavarehuset.

IBM vil næste måned lancere et nyt program, der er designet til at give masserne adgang til ledelsesrapportering, også kaldet Business Intelligence.

Målet er at gøre det nemmere for medarbejdere på alle niveauer at omsætte organisationens overordnede målsætninger til konkrete opgaver.

Programmet er udviklet under kodenavnet Teton, men skifter i forbindelse med lanceringen navn til IBM Workplace for Business Strategy Execution.

Programmet indeholder blandt andet værktøjer til at håndtere teamarbejde, søgninger, portalteknologi og dokumenthåndtering.

Det er ikke et separat BI-værktøj, men vil have mange af de samme muligheder for visninger af data blandt andet i såkaldte dashboards.

Ifølge IBM er en af de store fordele ved programmet, at brugere ikke har behov for at få it-afdelingen til at sætte det op på den enkelte pc.

Programmet trækker på en række teknologier til samarbejds- og portalværktøjer, der er tilgængelige via IBM's Workplace software.

Data kan trækkes fra datavarehuse baseret på Oracle, IBM og Microsoft.

IBM Workplace for Business Strategy Execution er ude i en beta-version og vil være på markedet i oktober måned.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Cyber security engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    BI Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job