Tre danske it-virksomheder i Europas top

Tre danske it-virksomheder er blandt de 66 nominerede til European IST Prize, der hvert år uddeles til en virksomhed, der har udviklet et banebrydende it-produkt.

Danske Guardia, RFID Sec og Zonith er indstillet blandt 66 andre europæiske it-virksomheder til European Information Society Technologies Prize.

Prisen uddeles årligt til virksomheder, der har udviklet banebrydende produkter indenfor it-området.

Softwarevirksomhed Zonith arbejder med software til mobilkommunikation og er i lighed med RFID-virksomheden RFID Sec nomineret til prisen.

Endvidere er nordsjællandske Guardia nomineret til EU-prisen for udviklingen af en biometri-løsning, der skal bruges til ansigtsgenkendelse i eksempelvis lufthavne.

- Vores system har to øjne i form af et stereo-kamera og bruger samtidig et infrarødt kamera. Det gør løsningen i stand til at gøre nøjagtigt det samme, som du selv gør, når du skal genkende et ansigt, siger direktør og virksomhedsejer Kield Martin Kieldsen, Guardia.

Det har ifølge direktøren taget 12 år at udvikle teknologien, der ved at kalibrere to kameraer mod hinanden gør det muligt at registrere dybdeforhold i optagelser af eksempelvis et ansigt.

Samtidig trækker et infrarødt kamera varmeoplysninger ud af ansigtet, så man eksempelvis kan se, om personen bruger kontaktlinser, eller om næsen har været brækket, og sammenligne det med personens biooplysninger.

- Vi har udviklet teknologien med henblik på sikkerhedsløsninger i eksempelvis lufthavne og har i øjeblikket kontakt til både lufthavne og banker, der vil afprøve vores løsning, siger Kield Martin Kieldsen.

Han har indtil videre opgivet at få teknologien afprøvet i Danmark, fordi "Datatilsynet lægger for mange hindringer i vejen".

Også i forsøget på at finde en kapitalstærk partner til det videre arbejde har Kield Martin Kieldsen nu rettet blikket mod udlandet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S