Aggressivt marked for ESDH til kommuner

Trængte ESDH-leverandører dumper priserne på det kommunale marked for at få gang i salget og sikre overlevelse. Det vurderer FESD-enheden, der står i spidsen for udrulning af ESDH i det offentlige.

Pressede ESDH-leverandører forsøger i øjeblikket i forbindelse med kommunalreformen med stor aggressivitet at bevare eller styrke deres position på markedet.

Det er vurderingen fra FESD-enheden, der står i spidsen for projektet med udrulning af elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) i det offentlige via FESD-rammeaftalerne.

- Vores vurdering er, at der i øjeblikket er stor aggressivitet på markedet med medfølgende prisdumping på licenspriserne, oplyser kontorchef i Økonomistyrelsen og leder af den såkaldte FESD-enhed, Annelone Jensen, i et email-interview med Computerworld.

Den hårde konkurrence skyldes ifølge Annelone Jensen, at længere tids stilstand på det kommunale marked for ESDH har gjort livet svært for en række leverandører.

- Aggressiviteten skal formodentlig ses som en del af en konsolidering, hvor flere ESDH-leverandører er meget hårdt spændt for økonomisk og på den korte bane må have gang i salget for at overleve, lyder vurderingen fra Annelone Jensen.

Den hårde konkurrence medfører, at kommunerne i øjeblikket kan købe ESDH uden at slippe så mange kroner som tidligere for brugerlicenserne.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan eksempelvis Næstved Kommune har købt en ESDH-løsning, der ifølge leverandøren Fujitsu Services omfatter 700 brugerlicenser uden at komme over EU's udbudsgrænse på 1,75 millioner kroner.

Af referatet fra det byrådsmøde, hvor politikerne i Næstved frigav midlerne til at købe den nye ESDH-løsning, fremgår det, at kontraktsummen udgør 435.700 kroner.

Hertil kommer en tre-årig aftale om vedligeholdelse til 426.000 kroner årligt.

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S