Virksomheder kæmper med gamle e-mails

Salget af systemer til e-mailarkivering stiger voldsomt i Danmark. En amerikansk erstatningssag i milliardklassen for mail-rod og den eksplosive stigning i mængden af e-mails spiller ind.

Risikoen ved ikke at have styr på sine e-mails står højt på dagsordenen hos danske koncerner med stort engagement i USA – ikke mindst inden for medicinalindustrien og finanssektoren.

Øjenåbneren for, hvor alvorlige konsekvenser rod i arkiveringen af e-mails kan få i USA, er en erstatning på 10 milliarder kroner, som investeringsbanken Morgan Stanley blev idømt for nogle måneder siden. Banken kunne ikke give sikkerhed for, at alle e-mails med relevans for en bedragerisag var præsenteret for retten, og så faldt hammeren.

Men der har været andre alvorlige sager om mangelfuld arkivering af e-mails, herunder i Norge og Sverige.

– Sagerne medvirker til, at salget af systemer til e-mailarkivering stiger drastisk, også herhjemme, siger Carla Arend, senioranalytiker med ansvar for infrastruktur og storage hos analysehuset IDC. Hun tilføjer, at investeringerne især skyldes internationale reguleringer, såsom Sarbanes-Oxley og Basel II.

Frem til 2008 forventer IDC en stigning på 40 procent årligt. Udgangspunktet illustrerer, at området ikke har været taget så alvorligt før nu. I 2004 lå salget kun på 9,8 millioner kroner i Danmark.

Hos Novo Nordisk betegner man det at have styr på sine e-mails som et “hot” emne, især på grund af retssagerne.

– Vi har procedurer for håndteringen af kritiske dokumenter, men vi skal blive bedre til e-mails, siger direktør i Novo Nordisk Lars F. Jørgensen. Han har ansvaret for koncernens e-mailpolitik, som netop er blevet revideret.

Novo Nordisk har altid været i stand til at levere alt, hvad politiet har begæret i forbindelse med retssager, oplyser Torben Skriver Frandsen, direktør for Novo Nordisks it-selskab NNIT. Det samme gælder konfliktsituationer, hvor Novo har haft brug for mail-dokumentation.

– Men i enkelte tilfælde har det taget over en uge at finde den eller de relevante e-mails frem, siger Torben Skriver Frandsen.

Tidsforbruget forklarer han med, at ældre e-mails flyttes væk fra de dyre diske over på billigere tape på et tidspunkt, og det vanskeliggør søgearbejdet. Alene eksternt fra får Novo Nordisk i dag 100.000 e-mails dagligt, og endnu flere internt fra.

– Mængden af e-mails stiger eksponentielt, og omkostningerne derved er yderligere en årsag til interessen i arkiveringssystemer, siger IDC-analytikeren Carla Arend.

Hidtil har de fleste virksomheder blot udvidet serverparken eller tvunget medarbejderne til selv at få slette mails, så grænsen for deres mailboks-størrelse ikke overskrides.

I Danmarks Apotekerforening var strategien den første.

– Vi risikerer at miste vigtige oplysninger, hvis medarbejderne hele tiden skal slette mail, siger it-chef i Danmarks Apotekerforening Niels Braae Thunem.

Men udgifterne eskalerede, og han valgte derfor et professionelt e-mailarkiveringssystem hos en serviceudbyder.

– Jeg har ikke alene sparet mellem 100.000 kroner og 150.000 kroner til en udvidelse af mine servere, men jeg sparer også stort på backup-opgaven, siger Niels Braae Thunem.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld, der skriver mere om backup af e-mails.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

KMD A/S

SAP Senior konsulent

Midtjylland

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

KMD A/S

AI Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job