Kommentar: Microsoft er aldrig kommet videre end C-drevet

Det bliver en betydelig udfordring for softwaregiganten at realisere sine planer om at levere software som services over internettet.

Bill Gates annoncering her i begyndelsen af november af, at Microsoft snart vil være i software-som-service-branchen, kan ses som et tegn på, at selskabet er på vej ud på usikker grund.

Her var ændringerne i formen på Bill Gates indlæg sigende: Tidligere har han henvendt sig direkte til brugerne, hvad enten de har befundet sig i erhvervslivet eller været privatpersoner, og han har entusiastisk demonstreret fordelene ved den teknologi, der blev lanceret.

Denne gang havde han grundlæggende ikke noget at vise frem, og han syntes mest at henvende sig til finansverdenen. I hvert fald brugte han uforholdsmæssigt meget tid på at tale om den kommende indtægtsfest, som annoncer og abonnenter skal skabe.

Nu er det jo ikke nyt for Microsoft at gøre sig til talsmand for en teknologi, hvor selskabet endnu ikke har noget nyt at tilbyde: Softwaregiganten var i lignede situationer, da de begyndte at sætte Word op mod Wordperfect, og Excell op mod Lotus 1-2-3. Alligevel er der forskelle denne gang.

Engang vil hightech-historikerne kunne se tilbage og konstatere, at det hele begyndte med skismaet mellem internettet og C-drevet. Sandheden er, at i forhold til internettet har Microsoft ikke opnået den vinderposition, selskabet har opnået på andre områder. Bevares, selskabet har klaret sig, men det dominerer ikke nettet.

Problemet er, at indtil slaget blev flyttet over på nettet, spille Microsoft og dets konkurrenter efter de samme regler: Kampen blev udkæmpet på software-licenser. Når de gælder internettet og software-som-services foregår konkurrencen med andre midler. - såvel når det gælder forretningsmodeller, som når det gælder teknologi.

På forretningssiden er kannibalisering en reel risiko. Bill Gates fastholder godt nok, at han ikke vil gøre centrale dele af Office og Windows ”Live” - det vil sige gøre dem tilgængelige som internet-tjenester. Men han synes at være på vej ud på farlig grund: Når brugerne går over til at benytte webservices og SOA-arkitektur, bliver det så ikke muligt at benytte de fikse elementer, som Microsoft ansporer udviklermiljøerne til at fremstille, i for eksempel StarOffice? Bill Gates løber risikoen for at gøre Microsofts produkter mindre relevante.

Teknologisk er det noget helt andet at skabe arkitektur til on-demand-applikationer, end at udvikle applikationer til harddisken. Det skaber nye udfordringer omkring sikker adgang, tildeling af ressourcer og det forhold, at mange services skal kunne trække på de samme faciliteter - for eksempel på en database.

Overgangen til at levere software over internettet kan blive en voldsom ændring for Microsoft, som på sin vis aldring er kommet videre end til C-drevet.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect