Siemens vil opsplitte it-forretningen

Siemens-topchef Klaus Kleinfeld vil ifølge rygtet gøre endeligt op med den tabsgivende it-serviceafdeling Siemens Business Services. Det vil koste tusindvis af job og en opsplitning af forretningsområdet.

Tyske Siemens er træt af de voldsomme tabstal i it-service-afdelingen Siemens Business Services og overvejer nu at opsplitte og sælge forretningsområdet. Det skriver Financial Times, som citerer Süddeutsche Zeitung for nyheden.

Siemens Business Services tabte 3,2 milliarder kroner i seneste kvartal, og det har fået Siemens-topchef Klaus Kleinfeld til at erklære, at der skal skæres 5.400 job på forretningsområdet it-service, lyder det fra unavngivne kilder tæt på topledelsen.

Det skal blandt andet ske ved at frasælge de produktrelaterede serviceområder (PRS), som repræsenterer omkring 20 procent af forretningsområdet, til Fujitsu-Siemens, som Siemens ejer med 50 procent.

Resten skal gennem en restrukturering, der kan sætte et plaster på Siemens’ pengeblødende sår og spare 11 milliarder kroner inden april 2007.

Kleinfeld har allerede frasolgt selskabets mobiltelefon-produktion og skåret tusindvis af job i koncernen.

Svært at sælge

Men investorer ser ifølge avisen med bekymring på mulighederne for at få afhændet andre dele af problembarnet.

Blandt andet fordi, en del af indtægtsstrømmen relaterer sig til opgaver for moderselskabet, og resten stammer fra konsulent- og outsourcing-aktiviteter.

Franske Atos, en oplagt aftager for Siemens’ outsourcingaktiviteter, har allerede været fremme med bud, som dog er blevet afvist af Siemens som ”latterligt lave”.

Den endelige beslutning om at sælge Siemens Business Services skal ifølge medierne falde i næste uge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S