Konkurrenter raser over 3G-rabat til Sonofon

TDC og Telia kalder dagens tildeling af en 3G-licens til Sonofon for 533 millioner kroner unfair og konkurrenceforvridende. Myndighederne har fejlet ved at give Sonofon over 400 millioner i rabat, mener de.

Telia og TDC mener, at udstedelsen af en 3G-licens til konkurrenten Sonofon for 533 millioner kroner er unfair og stærkt konkurrenceforvridende.

- Sonofon har fået 420 millioner kroner i rabat i forhold til den pris, vi betalte i 2001, og det er unfair. De penge kan Sonofon bruge til udstyr, reklamekampagner eller andre initiativer, der giver en kæmpe fordel på markedet, siger Mads Middelboe.

Han er administrerende direktør for TDC Mobil, og holdningen bakkes op af Jesper Brøckner, administrerende direktør for Telia Mobile.

Begge selskaber betalte knap en milliard kroner for en 3G-licens i 2001.

- Det er fuldkommen uforståeligt, at IT- og Telestyrelsen på den måde går ind og fordrejer konkurrencesituationen på markedet, siger han.

Misforstået rolle

Jesper Brøckner mener, at IT- og Telestyrelsen har misforstået sin rolle, når de udsteder en 3G-licens til en ny operatør på bedre betingelser end dem, konkurrenterne har fået.

- Det her skubber til en ny konsolideringsbølge i branchen, da det nu bliver endnu sværere for 3G-operatørene at tjene penge på et marked, der endnu ikke rigtigt er kommet i gang, siger han.

Telia har endnu ikke tændt for dets 3G-netværk i Danmark, og ifølge Jesper Brøckner har dagens afgørelse fra IT- og Telestyrelsen ikke ligefrem fremskyndet datoen.

- Vi skal selvfølgelig ind og revurdere vores strategi på området, og det er klart, at jeg med de nye konkurrencevilkår får sværere ved at overbevise ledelsen om, at det er i Danmark pengene skal investeres, siger han.

Teleanalytiker Torben Rune mener også, at den lave licenspris giver Sonofon en fordel, selvom den er marginal.

- Det betyder klart, at Sonofon har en marginal fordel. Men det er ikke gjort med licensen, og Sonofon skal investere et milliardbeløb i udstyr og derfor udgør licensforskellen i omegnen 20-25 procent. Så det har ikke så stor vægt, når man tager den samlede pris, siger Torben Rune.

Retsligt efterspil på vej

Både TDC og Telia har tidligere meldt ud, at de ville overveje at forfølge sagen juridisk, hvis den ledige 3G-licens blev udstedt på mere favorable vilkår end ved den første auktion i 2001.

- Vi vil nu undersøge, hvilke juridiske muligheder vi har. Der er ingen tvivl om, at vi vil gøre alt hvad vi kan for at få genskabt en fair konkurrence på 3G-markedet, siger Mads Middelboe fra TDC Mobil.

Dermed ligger han på linje med Jesper Brøckner fra Telia, der endnu ikke vil melde ud, om der kommer et sagsanlæg mod myndighederne herhjemme.

- Vi har ingen aktuelle planer, men sagen skal undersøges. Med dagens manøvre har IT- og Telestyrelsen bombet konsolideringen på 3G-markedet år tilbage, mener han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere