Konkurrencestyrelsen afviser klage over KMD

Der ikke noget at komme efter, lyder meldingen fra Konkurrencestyrelsen til software-virksomheden Tabulex, der har klaget over KMD's prissætning. Tabulex-direktør Lars Fredsted er utilfreds.

Der er ikke grundlag for at skride ind over for it-giganten KMD på markedet for skolesoftware.

Det har Konkurrencestyrelsen oplyst til KMD's mindre konkurrent Tabulex, der i efteråret klagede til styrelsen over KMD.

Klagen kom efter, at KMD havde hævet prisen for at benytte de snitflader, der er nødvendige for at kunne overføre data fra en Tabulex-løsning til kommunernes KMD-systemer.

Skæv konkurrence

KMD tilbyder selv skolesoftware.

Ifølge Tabulex's direktør, Lars Fredsted, skævvrider det konkurrencen på markedet, at kommunerne ikke skal betale en afgift for at benytte snitflader mellem KMD's egne løsninger.

- Men nu har Konkurrencestyrelsen altså oplyst, at der ifølge KMD ikke prismæssigt differentieres mellem ydelserne alt efter, om det er KMD selv eller en tredjepart, der udfører transport af data mellem systemerne, siger Lars Fredsted.

Ifølge KMD indgår prisen for at udveksle data mellem KMD's forskellige løsninger i den samlede pris, som den enkelte kommune betaler for KMD's pakke.

Stopper her

Den forklaring er Lars Fredsted ikke tilfreds med, men han agter omvendt ikke at bruge mere energi på sagen.

- På trods af KMD's forsøg på at skævvride konkurrencen har vi udsigt til at få to-tredjedele af de nye kommuner på vores system, og det sker primært på bekostning af KMD's løsning, siger Lars Fredsted.

Han henviser til, at Tabulex på nuværende tidspunkt har indgået kontrakt med 65 af de 98 kommuner, der vil være en realitet efter kommunalreformen.

Tabulex ligger endvidere i øjeblikket i forhandlinger med yderligere fem kommuner, oplyser Lars Fredsted.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics