IBM bag specialchip til ERP-software

IBM vil sælge specialchips, der kan lette arbejdet for mainframe-systemers generelle processorer, når systemet skal køre CRM, ERP eller Business Intelligence-software.

IBM vil senere på året begynde at sælge en nyudviklet specialchip til it-gigantens mainframe-kunder, som ønsker at optimere systemet til håndtering af software til ERP, CRM og Business Intelligence.

Chippen er udviklet til IBM's z9 mainframe-systemer.

IBM har tidligere lanceret specialchips optimeret til Linux og Java.

Lavere omkostninger

Fordelen for mainframe-kunderne er primært lavere omkostninger forbundet med at køre forretningssoftware på mainframe-systemet, selv om processoren er prissat til 125.000 dollars eller godt 758.000 kroner.

I modsætning til mainframens multifunktionschips tager IBM nemlig ikke ekstrabetaling for software, der kører på en specialchip.

Samtidig frigiver det ressourcer fra de generelle processorer i mainframen.

Ifølge IBM vil chippen kunne anvendes enten som bindeled mellem mainframe og ERP, CRM eller BI-systemer i et distribueret miljø, eller applikationerne vil kunne køre direkte på mainframen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere