Succesrig bilsoftware mister dansk direktør

Den danske topchef for ADP Dealer Services, der leverer it til autobranchen, er trådt ud af firmaet trods et resultat før skat på 28,5 millioner kroner.

Henrik Flensborg, administrerende direktør for bilsoftware-leverandøren ADP Dealer Services, trådte ved årsskiftet officielt ud af direktionen i det softwarehus, der engang var danskejet og hed JDC Data.

Uofficielt meddelte Henrik Flensborg sin afgang allerede sidste forår.

Flensborgs afgang sker i en vækstperiode, hvor det seneste årsregnskab bød på et resultat før skat på 28,5 millioner kroner.

ADP Dealer Services - der bygger på det danske softwarefirma JDS - er en af de store leverandører af it-løsninger til automobilbranchen.

Årsagen til det danske direktørskifte er, at selskabet har gennemført en omstrukturering på europæisk plan.

- Vi har gennemført en lidt utraditionel reorganisering af virksomheden, fortæller Hanne Hardam, der er markedsdirektør med nordisk ansvar.

Hun er daglig leder af ADP Dealer Services, der har dansk hovedkvarter i Vejle.

Omstruktureringen betyder et farvel til de nationale chefer og goddag til regionale ledere. Regionsdirektør for Nordeuropa, det vil sige fra Østrig, Schweiz og nordpå, er Luc Karel Cos.

Farvel til landechefer

Luc Cos trådte ind i direktionen den 1. januar i år samtidig med, at administrerende direktør Henrik Flensborg trådte ud efter 10 år i virksomheden, heraf otte år i Vejle og to år i Bruxelles.

Hanne Hardam vil ikke udtale sig nærmere om baggrunden for Henrik Flensborg fratræden eller den nye organisationsstruktur.

Økonomisk går det rigtig godt for ADP, der er en af de største aktører herhjemme med løsninger til bilforhandlere. Især den ASP-baserede (Application Service Provider) løsning Dracar+/Optima21 er en succes.

ADP's omsætning steg fra 162 millioner kroner i 2003/04 til 195 millioner i 2004/05, mens overskuddet før skat steg med syv millioner kroner til 28,5 millioner kroner.

Det har ikke været muligt at træffe den nye regionsdirektør Luc Cos for en kommentar.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S