Scientific-Atlanta opslugt af Cisco

Alle formalia er ført til ende, så nu sluger Cisco en gang for alle producenten af settop-bokse Scientific-Atlanta, som Cisco betaler 45 milliarder kroner for.

Få måneder efter beslutningen blev taget, har Cisco nu endeligt opslugt den amerikanske producent af settop-bokse, Scientific Atlanta.

Det sker, efter de to parter i november sidste år blev enige om, at opkøbs-ivrige Cisco skulle købe selskabet i en handel vurderet til knap 45 milliarder kroner.

Cisco har i den seneste tid investeret milliarder og atter milliarder i selskaber, der skal være med til at gøre Cisco til en hovedleverandør af produkter indenfor telefoni, video og net-tjenester til privatkunder.

Det var i dette billede, at danske Kiss Technology passede som hånd i handske, hvilket sidste sommer fik Cisco til at lægge 374 millioner kroner på bordet for Kiss.

Scientific-Atlanta flyttede sidste år en pæn del af sin danske produktion til udlandet, så kun udviklingen er tilbage i Danmark.

Herhjemme har Scientific-Atlanta en afdeling i Sønderborg på Ales samt en afdeling i Søborg ved København.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job