Mobilpriser.dk smider forhandler på porten

Selskabet bag Mobilpriser.dk eksluderer en forhandler, der angiveligt har opfordret andre forhandlere til at samstemme priserne. Mobilpriser.dk afviser blankt at have kendskab til sagen.

Mobil Media Scandinavia, der står bag Mobilpriser.dk, afviser blankt at have kendskab til den karteldannnelse blandt mobilforhandlere, der onsdag fik politiet til at foretage razzia hos en række forhandlere.

Ingen kendskab

- Vi har ikke på nogen måde haft kendskab til eventuelle prisaftaler på siden. Det er desuden noget, som vi tager kraftigt afstand fra, lyder det fra John G. Pedersen, der er direktør for Mobile Media Scandinavia.

Mobilforhandlerne mistænkes for at blandt andet at have aftalt at opretholde høje priser på mobilpriser.dk.

Mobilsidens oprindelige stifter John G. Pedersen er udnævnt som direktør i selskabet af den nye ejerkreds.

Konkurrencestyrelsen har foretaget den pludselige razzia på grund af forhandleren Salgsbutikken, der har sendt en mail, som kanalmagasinet CRN har fået fingre i.

Koordinerede priser

Salgsbutikken er nu blevet eksluderet fra Mobilpriser.dk, meddeler John G. Pedersen.

Kontorchef i Konkurrence-styrelsen, Finn Porsborg, meddeler til Ritzau, at sagen er under behandling, og at der er materiale, der tyder på, at priserne bliver koordineret blandt mobilforhandlerne.

Mobile Media Scandinavia overtog fornylig selskabet Mobile, der står bag blandt andet Mobilpriser.dk.

Det skete angiveligt dagen før, politiet anholdt en 44-årig medejer af Mobile for trusler om vold mod en konkurrent, der på netop Mobilpriser.dk skulle have underbudt ham.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland