Ny direktør for softwarehus satser internationalt

Software-huset Opportunity Solutions har indsat IBM-manden Michael Jonesen som ny administrerende direktør, efter den tidligere mand på posten fik en fyreseddel. Nu vil selskabet kapre internationale kunder.

Efter flere år med massive underskud skal it-virksomheden Opportunity Solutions nu stabiliseres med Michael Jonesen som ny administrerende direktør.

Han tiltrådt tidligere på måneden som afløser for Michael Spennet, der i begyndelsen af året blev fyret efter mindre end et år på posten.

Dengang lød begrundelsen, at der var behov for en ny direktør i bestræbelserne på at øge fokuset på det internationale marked.

Og det er netop en del af den plan, som Michael Jonesen nu vil sætte i værk.

- Vores fokus har tidligere i høj grad været på de små og mellemstore virksomheder. Nu skal vi højere grad have rettet blikket mod de store nationale og internationale firmaer, siger Michael Jonensen.

Løfter Opportunity Solutions

Han er tidligere medlem af IBM's globale salgsteam og partner i selskabets danske konsulentafdeling, hvor han har haft fokus på de store kunder.

De erfaringer skal bidrage til at løfte Opportunity Solutions op blandt de større spillere.

Opportunity Solutions henter i dag primært omsætningen på løsninger til automatisk håndtering og journalisering af e-mail.

Michael Jonesen vil fortsætte af det spor ved at satse yderligere på en udbredelse af selskabets seneste e-mail-manager.

Produktet er udviklet over de seneste år og har i følge Michael Jonesen allerede godt fat i markedet.

- Vi skal løfte salget yderligere, så vi kan begynde at høste frugterne af de investeringer, der er foretaget de seneste år, siger Michael Jonesen.

Han ser et voksende marked for løsninger til journalisering af e-mail. Ikke mindst efter flere sager internationalt har vist vigtigheden af, at virksomheder kan dokumentere deres e-mail-korrespondancer i eksempelvis juridiske slagsmål og over for myndighederne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S