KMD-salg kan indbringe fire milliarder kroner

Et salg af KMD kan indbringe KL op imod fire milliarder kroner, efter ny lov bringer et salg nærmere. Eksperter advarer dog om, at salget kan medføre et dræn af kommunernes it-viden.

Kommunernes Landsforening kan tjene op mod fire milliarder kroner på at sælge KMD, vurderer flere eksperter, efter det i denne uge er kommet frem, at en ny lov kan tvinge kommunerne til at frasælge KMD.

Ifølge lovforslaget må offentligt ejede virksomheder fremover maksimalt hente 25 procent af omsætningen fra private kunder. KMD forventer selv at passere den grænse om kort tid.

Når det sker, skal KL ifølge lovforslaget sætte KMD til salg helt eller delvis. I så fald kan kommunerne se frem til en milliard-gevinst.

Tre til fire milliarder kroner

– Sidestilles KMD med tilsvarende børsnoterede virksomheder, vil markedsværdien ligge i niveauet tre til fire milliarder kroner, lyder et forsigtigt bud fra Gert Mortensen, der er partner i Schrøder, Lucas og Partnere, som rådgiver inden for køb og salg af virksomheder.

Gert Mortensen vurderer, at der vil være betydelig interesse for KMD, fordi virksomheden har en helt unik konkurrencemæssig position i kommunerne.

Også Henrik Zangenberg, Managing Partner i analyse- og rådgivningsfirmaet Gartner, vurderer, at KMD vil være inter­essant for virksomheder som IBM eller CSC, der vil have foden længere inden for i den offentlige sektor.

Han er dog bekymret for, om et salg af KMD vil betyde, at kommunerne selv kommer til at betale prisen.

Sporene fra Datacentralen bør skræmme

– Sporene fra salget af statslige Datacentralen til CSC bør skræmme i en vis forstand. Dengang solgte man uden samtidig at sikre, at kunderne også opbyggede kompetencer som professionelle indkøbere. Det gjorde, at flere offentlige kunder i en årrække fik problemer med at efterspørge den rigtige vare til den rigtige pris, siger Henrik Zangenberg.

Han peger på, at kommunerne faktisk har haft store fordele af at eje KMD.

Blandt andet at KMD traditionelt ikke har haft noget ud af at presse prisen i vejret i forhold til kunder, der ikke var professionelle nok til at give et modspil.

– Den rolle må KL så selv påtage sig, for vi mener ikke, at alle de nye kommuner får kritisk masse nok til at blive professionelle kunder hos en virksomhed, de ikke selv ejer, siger Henrik Zangenberg.

Han anser det for naturligt, at en privat ejer af KMD vil udnytte markedspositionen til fulde over for kommunerne.

Debatten om ejerskabet af KMD blev oprindeligt rejst af Randers-borgmesteren Michael Aastrup Jensen (V), der bragte forslaget om et salg på banen.

Forslaget blev for nylig nedstemt ved KL’s delegeretmøde.

Selvfølgelig skal de klare det

Borgmesteren glæder sig nu over udsigten til, at KMD via lovgivning måske kommer på private hænder.

– Det er desværre sandt, at der i kommunerne ikke har været nok fokus på, hvad og hvorfra man køber ydelserne. Men jeg tror, at nye ejerforhold vil tvinge indkøberne til at tænke sig mere om – og sætte sig ind i, hvilke leverandører de kan vælge, hvis de har flere muligheder – og ikke kun KMD, som de ejer og plejer at vælge, siger Michael Aastrup Jensen.

Randers-borgmesteren mener ikke, at det er et spørgsmål om, hvorvidt kommunerne er gearet til det arbejde. Det skal de være.

– Det ville være det samme som at give fortabt, hvis vi bare siger, at det kan kommunerne ikke klare. Selvfølgelig skal de kunne det – ellers er de ikke deres opgave voksen, lyder det fra politikeren.

Læs mere om et kommende KMD-salg i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Socialpædagogernes Landsforbund

Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S