Aktionærer sagsøger IP-telefonifirma

IP-telefonifirmaet Vonage - der gik på børsen fornylig - bliver sagsøgt af utilfredse aktionærer, som hævder, at Vonage havde en skjult dagsorden, da selskabet tilbød aktier til kunderne.

Det amerikanske IP-telefonifirma Vonage bliver sagsøgt af en gruppe af selskabets aktionærer, der mener, at Vonage oversolgte værdien af selskabets aktie op til børsintroduktionen for nylig.

Vonage havde blandt andet tilbudt aktieoptioner til selskabets IP-telefonikunder til en kurs på 17 dollar per aktie.

Selskabet havde på denne måde på forhånd solgt 13,5 procent af aktierne inden børsintroduktionen.

Raslet ned

Siden introduktionen er selskabets aktiekurs imidlertid raslet ned og lukkede mandag i en pris på 12,32 dollar per aktie.

Ifølge advokatfirmaet, der repræsenterer de utilfredse aktionærer, forsøgte investorerne bag Vonage angiveligt at presse en børsintroduktion i gennem for at få dækket deres tab på selskabet, der aldrig har givet overskud, men har brugt knap to milliarder kroner på markedsføring.

Det skriver erhvervsavisen Financial Times.

Store opkøbere tilbagegholdende

Aktionærerne hævder samtidig, at Vonage valgte at tilbyde aktierne til kunderne, fordi selskabet var klar over, at store opkøbere som eksempelvis pensionsfondene ville være tilbageholdende over for Vonage.

Samtidig forlyder det, at mange af de anslået 10.000 kunder, der købte aktier i Vonage, vil nægte at betale for aktierne, fordi de føler sig snydt.

Trods blæsten omkring Vonage er der dog fortsat aktieanalytikere, der anbefaler at købe aktien, der angiveligt har fundet et mere rimeligt prisleje.

Vonage har indtil videre nægtet at kommentere sagsanlægget.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S