Dygtige it-ledere holder nallerne fra teknik

Danmarks mest succesfulde CIO'er beskæftiger sig kun i mindre grad med teknik, viser den hidtidig mest detaljerede kortlægning af vores dygtigste it-lederes hverdag.

Danmarks mest succesfulde CIO’er beskæftiger sig kun i mindre grad med teknik, viser ny analyse fra IDC Nordic.

Danmarks dygtigste CIO'er og it-chefer spenderer mere tid på ledelse end teknik, har en bred erfaringsbaggrund og bliver målt direkte på it-afdelingens resultater i forhold til forretningen.

Det viser den hidtil mest detaljerede kortlægning af forholdene hos Danmarks dygtigste it-ledere.

Analysen blev onsdag formiddag fremlagt af administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen, foran de omkring 120 fremmødte på Årets CIO 2006 konferencen i Tivolis akvariesal.

Generel ledelse

På baggrund af de 20 bedste indstillinger til Årets CIO har IDC Nordic kortlagt, hvad der kendetegner Danmarks dygtigste it-chefer.

Den viser blandt andet, at knap 57 procent af it-ledernes tid i gennemsnit bruges på generel ledelse og HR-aktiviteter, mens godt 43 procent af tiden drejer sig om direkte it-ledelse.

– Ledelsesegenskaberne er altafgørende, og CIO’erne bruger meget lidt tid på it-tekniske spørgsmål. Vi er blevet endnu kraftigere bestyrket i, at der er et meget væsentligt it-strategisk element i CIO-rollen, forklarer Per Andersen.

– De fleste bliver også målt på den generelle performance i forhold til forretningen, hvilket er endnu et tegn på den nye rolle, siger han.

I forbindelse med kåringen er en CIO defineret som den højest rangerende person i virksomheden, som beskæftiger sig med it mere end 50 procent af tiden.

CIO får flere opgaver

Per Andersen betegner undersøgelsen for en tydelig strømpil for fremtidens CIO-job.

– Vi – og CIO’erne selv – forventer, at jobbet bliver bredere funderet. Det vil komme til at indeholde elementer som procesledelse, forandringsledelse og organisationsudvikling, siger han.

Undersøgelsen viser endvidere, at der ikke er forskel på it-ledere i mellemstore og store virksomheder. Udfordringerne er meget lig hinanden, ligegyldigt om organisationen består af 200 ansatte eller 25.000.

Ud over resultaterne fra IDC-analysen vil deltagerne konferencen i løbet af dagen blive vidner til en række fremsynede indlæg om fremtidens rolle som CIO. Der kommer blandt andet fokus på innovation, rollen som forandringsagent og strategiske forventninger til CIO’en.

Dagen afsluttes med den officielle kåring af Danmarks dygtigste it-leder i 2006, Lars Mathiesen fra Nykredit, og sløret løftes for navnene på de tre øvrige nominerede til titlen som Årets CIO 2006.

Læs mere om konferencen i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S