Dygtige it-ledere holder nallerne fra teknik

Danmarks mest succesfulde CIO'er beskæftiger sig kun i mindre grad med teknik, viser den hidtidig mest detaljerede kortlægning af vores dygtigste it-lederes hverdag.

Danmarks mest succesfulde CIO’er beskæftiger sig kun i mindre grad med teknik, viser ny analyse fra IDC Nordic.

Danmarks dygtigste CIO'er og it-chefer spenderer mere tid på ledelse end teknik, har en bred erfaringsbaggrund og bliver målt direkte på it-afdelingens resultater i forhold til forretningen.

Det viser den hidtil mest detaljerede kortlægning af forholdene hos Danmarks dygtigste it-ledere.

Analysen blev onsdag formiddag fremlagt af administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen, foran de omkring 120 fremmødte på Årets CIO 2006 konferencen i Tivolis akvariesal.

Generel ledelse

På baggrund af de 20 bedste indstillinger til Årets CIO har IDC Nordic kortlagt, hvad der kendetegner Danmarks dygtigste it-chefer.

Den viser blandt andet, at knap 57 procent af it-ledernes tid i gennemsnit bruges på generel ledelse og HR-aktiviteter, mens godt 43 procent af tiden drejer sig om direkte it-ledelse.

– Ledelsesegenskaberne er altafgørende, og CIO’erne bruger meget lidt tid på it-tekniske spørgsmål. Vi er blevet endnu kraftigere bestyrket i, at der er et meget væsentligt it-strategisk element i CIO-rollen, forklarer Per Andersen.

– De fleste bliver også målt på den generelle performance i forhold til forretningen, hvilket er endnu et tegn på den nye rolle, siger han.

I forbindelse med kåringen er en CIO defineret som den højest rangerende person i virksomheden, som beskæftiger sig med it mere end 50 procent af tiden.

CIO får flere opgaver

Per Andersen betegner undersøgelsen for en tydelig strømpil for fremtidens CIO-job.

– Vi – og CIO’erne selv – forventer, at jobbet bliver bredere funderet. Det vil komme til at indeholde elementer som procesledelse, forandringsledelse og organisationsudvikling, siger han.

Undersøgelsen viser endvidere, at der ikke er forskel på it-ledere i mellemstore og store virksomheder. Udfordringerne er meget lig hinanden, ligegyldigt om organisationen består af 200 ansatte eller 25.000.

Ud over resultaterne fra IDC-analysen vil deltagerne konferencen i løbet af dagen blive vidner til en række fremsynede indlæg om fremtidens rolle som CIO. Der kommer blandt andet fokus på innovation, rollen som forandringsagent og strategiske forventninger til CIO’en.

Dagen afsluttes med den officielle kåring af Danmarks dygtigste it-leder i 2006, Lars Mathiesen fra Nykredit, og sløret løftes for navnene på de tre øvrige nominerede til titlen som Årets CIO 2006.

Læs mere om konferencen i fredagens trykte udgave af Computerworld.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse