Dygtige it-ledere holder nallerne fra teknik

Danmarks mest succesfulde CIO'er beskæftiger sig kun i mindre grad med teknik, viser den hidtidig mest detaljerede kortlægning af vores dygtigste it-lederes hverdag.

Danmarks mest succesfulde CIO’er beskæftiger sig kun i mindre grad med teknik, viser ny analyse fra IDC Nordic.

Danmarks dygtigste CIO'er og it-chefer spenderer mere tid på ledelse end teknik, har en bred erfaringsbaggrund og bliver målt direkte på it-afdelingens resultater i forhold til forretningen.

Det viser den hidtil mest detaljerede kortlægning af forholdene hos Danmarks dygtigste it-ledere.

Analysen blev onsdag formiddag fremlagt af administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen, foran de omkring 120 fremmødte på Årets CIO 2006 konferencen i Tivolis akvariesal.

Generel ledelse

På baggrund af de 20 bedste indstillinger til Årets CIO har IDC Nordic kortlagt, hvad der kendetegner Danmarks dygtigste it-chefer.

Den viser blandt andet, at knap 57 procent af it-ledernes tid i gennemsnit bruges på generel ledelse og HR-aktiviteter, mens godt 43 procent af tiden drejer sig om direkte it-ledelse.

– Ledelsesegenskaberne er altafgørende, og CIO’erne bruger meget lidt tid på it-tekniske spørgsmål. Vi er blevet endnu kraftigere bestyrket i, at der er et meget væsentligt it-strategisk element i CIO-rollen, forklarer Per Andersen.

– De fleste bliver også målt på den generelle performance i forhold til forretningen, hvilket er endnu et tegn på den nye rolle, siger han.

I forbindelse med kåringen er en CIO defineret som den højest rangerende person i virksomheden, som beskæftiger sig med it mere end 50 procent af tiden.

CIO får flere opgaver

Per Andersen betegner undersøgelsen for en tydelig strømpil for fremtidens CIO-job.

– Vi – og CIO’erne selv – forventer, at jobbet bliver bredere funderet. Det vil komme til at indeholde elementer som procesledelse, forandringsledelse og organisationsudvikling, siger han.

Undersøgelsen viser endvidere, at der ikke er forskel på it-ledere i mellemstore og store virksomheder. Udfordringerne er meget lig hinanden, ligegyldigt om organisationen består af 200 ansatte eller 25.000.

Ud over resultaterne fra IDC-analysen vil deltagerne konferencen i løbet af dagen blive vidner til en række fremsynede indlæg om fremtidens rolle som CIO. Der kommer blandt andet fokus på innovation, rollen som forandringsagent og strategiske forventninger til CIO’en.

Dagen afsluttes med den officielle kåring af Danmarks dygtigste it-leder i 2006, Lars Mathiesen fra Nykredit, og sløret løftes for navnene på de tre øvrige nominerede til titlen som Årets CIO 2006.

Læs mere om konferencen i fredagens trykte udgave af Computerworld.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job