Han vil give brugerne fed it-understøttelse

Årets CIO 2009: Anders Brøns Petersen er CIO i Novozymes. Hans ambition er klar: Brugerne skal ikke synes, at de får et tilnærmelsesvis godt system, de skal synes, at det er fedt.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

På en måde lyder det paradoksalt. En it-chef i en stor produktionsvirksomhed som Novozymes, der lever af at sælge enzymer til alt fra cola til vaskepulver, som gerne vil have fede applikationer.

Men sådan er beskeden fra Anders Brøns Petersen, som er en af de fem nominerede til titlen som Årets CIO 2009, som kåres mandag 25. maj.

"Når du tænder din pc, har vi et solidt, globalt setup. Det virker, hver dag. Men jeg vil gerne være med til at skabe noget, som gør at slutbrugeren synes, at det er fedt. Det vil jeg gerne kunne gøre mere for," siger Anders Brøns Petersen, som forklarer, at brugernes oplevelse ofte drukner i andre opgaver.

"Det handler tit om at løse problemer - jeg vil også gerne give brugerne en fed oplevelse. Det er svært at finde vejen til det," siger Anders Brøns Petersen, som forklarer, at det faktisk kan lykkes at bygge et fedt system af standardkomponenter til en konkurrencedygtig pris.

Det har Novozymes ifølge CIO'en gjort med et elektronisk forsøgs-registreringssystem, der snart rammer 1.000 forskningsmedarbejdere

Egen avl

Den 46-årige Anders Brøns Petersen var også i Novozymes, da virksomheden var en del af Novo Nordisk. Faktisk har han aldrig været i andre virksomheder. I dag står han med ansvaret for en it-organisation med omkring 110 medarbejdere, som servicerer de godt 5.000 ansatte i Novozymes globalt.

Det betyder, at Anders Brøns Petersen er leder af en organisation, som befinder sig i tre verdensdele, og som servicerer salg, produktion og forskningsmiljøer fordelt over hele jordkloden. Og det er også det globale snit, som har været udfordringen for Novozymes' CIO, siden han fik stillingen for snart to år siden.

"Det sidste år til halvandet har de vigtigste opgaver været at få opbygget en organisation, som opfylder kravene til Novozymes. Det betyder, at vores it-ydelser skal kunne leveres smartere, hurtigere og bedre og til en fornuftig pris," siger Anders Brøns Petersen.

Han forklarer, at det er afgørende at kunne støtte væksten i Novozymes samtidig med, at it-omkostningerne ikke skal løbe løbsk.

Stærke internt

Novozymes har taget et strategisk valg i forhold til outsourcing. For mens drift af datacentre og servicering af slutbrugerne klares af leverandører, så vil Anders Brøns Petersen beholde den forretningsmæssige it-viden internt.

"Det er altid en treenighed mellem it, forretningen og eksterne leverandører. Det er vores opgave at facilitere det samarbejde og kvalitetssikre det. Og så skal vi sikre, at det enkelte it-projekt passer i helheden i Novozymes," siger Anders Brøns Petersen.

Han understreger, at it-organisationens rolle i Novozymes ikke er at spare.

"Vi sørger for strøm på nøgleprocesser og gennemsigtighed i virksomheden. Ledelsen skal ikke diskutere tal, men hvad vi kan lære af tallene. Vi understøtter innovationsprocesserne, mens kerneinnovationen sker i forretningen," siger Anders Brøns Petersen.

Når han skal pege på den bedste beslutning, han har været med til at træffe i sin tid som CIO, tøver han ikke længe.

"Den bedste beslutning, vi traf, var at lave vores servicecenter i Indien. Det har skabt en masse luft for resten af organisationen," siger Anders Brøns Petersen.

Han forklarer, at servicecenterets hovedopgaver er systemadministration og at lave ændringer i SAP. Han er især godt tilfreds med, at det indiske center er blevet en fuldgyldig del af it-organisationen.

"Det er lykkedes at lave noget, som er en integreret del af it-organisationen i stedet for traditionel offshoring. Og det synes medarbejderne også både her og i Indien. Det halvandet år, vi har været der, har vi ikke mistet en ansat," lyder det fra Anders Brøns Petersen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S