Boom for storage-software

Markedet for storage-software fortsætter dets stabile optur, der nu har varet i 10 kvartaler med tocifret vækst.

Der er koldt på toppen af storage-markedet for giganten EMC, der fortsat klart er den største leverandør af storage-software, men samtidig må se konkurrenterne spise markedsandele.

Ifølge analysefirmaet IDC går det imidlertid strygende for markedet for storage-software, hvor væksten nu har været tocifret 10 kvartaler i træk.

Der omsættes for milliarder

I første kvartal af 2006 blev der således omsat for omkring 13,9 milliarder kroner inden for storage-software. Det svarer til en vækst på 10,2 procent i forhold til samme kvartal året før.

Det er behovet for mere effektiv administration og udnyttelse af storage-systemer kombineret med lovmæssige krav til dokumentation, der har sat gang i salget af storage-software i løbet af de seneste år.

Samtidig er mængden af storage og behovet for at administrere eller samle flere forskellige typer storage-systemer også med til at øge salget af software.

Det kommer formentligt til at fortsætte de næste fem år, vurderer IDC.

Vil fortsat investere

- Storage-softwaremarkedet har holdt en konstant vækstrate, drevet frem af øget opmærksomhed omkring sikring af data. Virksomhederne er bekymrede over deres voksende storage-krav og vil fortsætte med at investere for at opfylde disse krav, siger chefanalytiker Rhoda Philips fra IDC ifølge en pressemeddelelse.

IDC vurderer således, at markedet for storage-software vil fordobles målt på omsætning frem til 2011.

EMC havde i første kvartal en markedsandel på 25,4 procent, efterfulgt af Symantec, som efter fusionen med Veritas har 20,1 procent af markedet.

Derefter følger IBM med 12,6 procent, Network Appliance med 7,6 procent, Computer Associtates med 5,5 procent og Hewlett-Packard med 5,4 procent.

Størst fremgang målt på omsætningen havde IBM med en vækst på 41,3 procent. EMC måtte til gengæld notere et fald i omsætningen på 3,9 procent i forhold til året før.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT