HP lancerer opgraderet BladeSystem

Hewlett-Packard har lanceret selskabets nye Blade-platform c-Class, der skal erstatte den nuværende p-Class med nye funktioner til blandt andet bedre køling.

It-giganten Hewlett-Packard er klar med en opgraderet version af selskabets bud på et chassis til Blade-servere, BladeSystem c-Class, som nu bliver selskabets vigtigste trumf i Blade-konkurrencen med især IBM.

Ifølge HP er der sket væsentlige forbedringer i form af især strømstyringen og temperaturreguleringen i de nye systemer.

Blandt andet er systemet udstyret med et nyt luftkølingssystem, som HP hævder kan forbedre køleevnen med 30 procent og halvere strømforbruget i forhold til almindelige blæsere.

Display på systemet

Samtidig har det nye BladeSystem fået understøttelse af nye teknologier til blandt andet virtualisering og administration, der nu kan foregå ved hjælp af et display på selve systemet.

- Dette design er betydeligt fremskridt for branchen. Tidligere lanceringer fra vores konkurrenter har reelt været mindre justeringer af eksisterende systemer og ikke en ægte forlængelse af Blade-arkitekturen, siger produktchef Mark Potter fra HP til InformationWeek.

Konkurrenterne er i dette tilfælde især IBM, der ifølge analysefirmaet IDC fortsat har den største markedsandel inden for Blade-servere efterfulgt af HP og Dell.

Sun vil også med

Også Sun har imidlertid planer om at forsøge sig på Blade-servermarkedet med nye systemer baseret på selskabets Galaxy-produkter.

HP's nye c-Class kommer til at erstatte den nuværende p-Class, men med de nye forbedringer vil de samme servere ikke passe i det nye chassis.

Endnu er der dog så få Blade-installationer, at det næppe vil give HP store problemer, vurderer analytikere.

- Dette er faktisk et fornuftigt tidspunkt at lancere et nyt chassis, hvis du føler, det er nødvendigt. Blade-markedet vokser hurtigt, men der er relativt få installationer derude, så det giver mening at foretage skiftet nu i stedet for at gøre det senere, siger analytiker Gordon Haff fra Illuminita.

HP vil dog fortsat sælge p-Class-systemer helt frem til udgangen af 2007 og vil supportere de eksisterende installationer frem til 2012.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Publicis Sapient

    Order Management er hjertet i omnichannelstrategien

    Publicis Sapient og IBM bygger globale, fleksible og skalerbare OMS-løsninger med fokus på kundeoplevelsen – og i Danmark er Pandora et skoleeksempel.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S