Filmselskaber overser nye muligheder i Blu-ray

Filmselskaberne er indtil videre tilbageholdende med at udnytte mulighederne for at programmere avanceret ekstra indhold på Blu-ray-formatet.

De første film på Sonys Blu-ray-format er klar i butikkerne i USA, hvor formatet skal kæmpe med det rivaliserende HD-DVD-format.

Ifølge Sony har filmselskaberne stort set udelukkende satset på at sælge filmene på den høje opløsning og ikke ved hjælp af de øvrige nye muligheder i formatet.

- For filmproducenterne handler det mest om filmen og mindre om det øvrige indhold, siger teknisk direktør Don Eklund fra Sony Pictures Home Entertainment.

Høj opløsning

Dermed er Blu-ray-versionerne af filmene primært interessante for de hifi-entusiaster, der ønsker at se filmene i høj opløsning.

Både Blu-ray og HD-DVD tilbyder imidlertid et udvidet sæt værktøjer til at programmere ekstra indholdsfunktioner på de nye medier, men få har endnu benyttet sig af dem.

Blu-rays version kaldes BD-Java, mens HD-DVD benytter sig af Microsofts XML-baserede iHD.

- Jeg tror, BD-J er mere fremtidssikret, men det er komplekst, og det tager længere tid at implementere, siger Don Eklund.

Mangler særlige værktøjer

Udviklere kan arbejde med BD-J ved hjælp af almindelige Java-udviklingsværktøjer, men der mangler endnu særlige værktøjer til at gøre arbejdet lettere.

En af fordelene ved BD-J i forhold til opbygningen af indhold på dvd-mediet er, at menuerne kan programmeres som et selvstændigt lag, som afspilleren kan arbejde med, så der ikke skal bladres frem og tilbage mellem spor på disken for at navigere i en menu.

Samtidig vil det være muligt ligefrem at programmere små spil på mediet.

- Det bliver ikke på niveau med en spilkonsol, men det vil bestemt være interessant, og betydeligt bedre end det vi kan i dag med en dvd, siger Don Eklund.

Ekstra indhold var med til at udbrede populariteten af dvd-mediet, da det kom frem, og ekstramateriale har fortsat et publikum, der køber særlige versioner af film alene på grund af det ekstra indhold.

For Blu-ray kan det på samme måde blive et salgsargument over for det publikum, der eksempelvis køber en Playstation 3 med indbygget Blu-ray, men ikke opgraderer deres tv til HDTV.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S