Fortabt Longhorn-filsystem havner i SQL Server

Den kommende version af SQL Server vil indeholde dele af Microsofts filsystem WinFS, der på grund af tidspres blev droppet fra udviklingen af Longhorn.

Filsystemet WinFS skulle oprindeligt have været én af hovedkomponenterne i Microsofts nye styresystem Windows Vista, men softwaregiganten opgav at medtage WinFS, da udviklingsarbejdet med Longhorn blev mere og mere forsinket.

Siden da har det været uklart, hvornår brugerne eventuelt ville se noget til filsystemet, som Microsoft oprindeligt havde store forventninger til.

Nu ser det imidlertid ud til, at den næste version af SQL Server vil anvende om ikke hele WinFS, så i hvert fald dele af filsystemets teknologi.

Den kommende SQL Server vil indeholde WinFS' teknologi til håndtering af ustrukturerede data samt til automatisering af administrationsopgaver.

Det oplyser projektchef Quentin Clark fra Microsoft ifølge WinFS-projektets weblog.

Beslutningen om at medtage dele af WinFS i SQL Server betyder samtidig, at der ikke bliver tale om at distribuere WinFS som en selvstændig udvidelse.

I stedet skal WinFS modnes gennem integrationen med SQL Server og ADO.NET-projektet, skriver Quentin Clark.

Relevant link

WinFS weblog

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice