Sun tæt på at frigive Java som open source

Det er et spørgsmål om måneder, før Sun vil være klar til at frigive Java som open source. Kritikere mener imidlertid, at toget allerede er kørt.

Sun Microsystems er få måneder fra at kunne frigive programmeringssproget og platformen Java som open source.

It-kæmpen har hidtil afvist at ville gøre Java til open source, men skiftede kurs, efter Scott McNealy tidligere på året overlod posten som administrerende direktør til Jonathan Schwartz.

Kort derefter annoncerede Sun, at det blot var spørgsmål om hvordan og hvornår, Java ville blive open source.

Nu oplyser open source-direktør Simon Phipps fra Sun, at det er et spørgsmål om måneder, før en open source-frigivelse kan blive en realitet.

Væsentlig udfordring

Selskabets væsentligste udfordring er at sikre, at Java forbliver en samlet platform og ikke bliver splittet op i særskilte versioner, som ikke er indbyrdes kompatible.

Selvom open source-frigivelsen hilses velkommen, er der dog flere, der stiller spørgsmålstegn ved, om det sker tids nok for Sun.

- Havde de gjort det tidligere, så kunne de have gjort Java til det foretrukne programmeringssprog for så mange flere, siger Brian Behlendorf, medstifter af Apache Web Server Project.

Især er det lykkedes Microsoft at få skabt et solidt fodfæste med .Net-platformen og selskabets eget C#-programmeringssprog.

Samtidig er der allerede på græsrodsplan skudt en række projekter op, som har udviklet open source-komponenter til Java-platformen.

- Vi er allerede nået 90 procent af vejen til at have skabt en komplet åben og kompatibel Java 1.5 uden Suns hjælp, siger Dalibor Topic, der leder Kaffe-projektet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S