Hostet IP-telefoni giver arbejdsro

Tema: HIMSA valgte en hostet IP-løsning for ikke at skulle spekulere på vedligeholdelse men i stedet bruge kræfterne på at kunne koncentrere sig om selskabets egen-udviklede softwareplatform.

Telefonsystem havde ganske enkelt ikke de nødvendige muligheder, og derfor besluttede virksomheden HIMSA, at det var tid til at skifte det ud.

– Sandheden er, at vi var godt trætte af vores gamle telefonsystem. Vi havde seks ISDN-linier og en gammel omstillingscentral, siger Lars Peter Jensen, it-chef i Himsa.

Han synes det var en gene, at hver gang et eller andet skulle laves, så var det nødvendigt at tage kontakt til udbyderen.

Ingen vedligeholdelse

Der var flere forskellige systemer med i overvejelserne, da der skulle anskaffes et nyt telefonsystem, men valget endte på en hostet IP-løsning.

– Vi lever af at udvikle software, og telefonerne er noget, som bare skal virke. Vi havde brug for noget, der ikke krævede, at vi selv skulle vedligeholde det, siger Lars Peter Jensen.

Han er dog glad for mulighederne for, i begrænset målestok, at kunne konfigurere systemet.

Han peger på eksempelvis muligheden for at kunne se en liste på telefonen over mistede opkald eller få indholdet fra telefonsvareren sendt som en e-mail.

Tidligere var Lars Peter Jensen ansvarlig for at de ansattes nummer flyttede med, når de flyttede plads, men med det nye telefonsystem hører numrene til de enkelte apparater og skal derfor ikke flyttes.

Nemmere kontakt til USA

HIMSA (Hearing Instrument Manufacturers' Software Association) udvikler, markedsfører og supporterer softwaresystemet NOAH, som er en platform, hvor forskellige producenter af hørerapparater og måleudstyr kan lægge deres moduler ind.

Virksomheden har 20 medarbejdere i Danmark og fem i USA, og den daglige kontakt mellem afdelingerne var naturligvis en udgift.

– Vi fører mange samtaler på tværs af Atlanten, men det koster ikke længere noget. Vi har også en konference-telefon koblet på systemet, så vi kan holde deciderede møder med vores afdeling i USA, siger Lars Peter Jensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S