Telefolk graver efter Saddams lyslederkabler

De amerikanske og irakiske sikkerhedsstyrker i Irak må indtil videre benytte sig af satellitforbindelser, fordi ingen ved præcis, hvor Saddam Hussein har skjult sit lysledernetværk.

Amerikanske netværkseksperter er indtil videre tvunget til at etablere ad hoc-netværk ved hjælp af satellittelefoner mellem irakiske kommandocentraler, selvom der er nedgravet fiberoptiske lyslederkabler i Irak.

Der er imidlertid ingen, der ved præcis, hvor de ligger.

Kablerne blev nedgravet på Saddam Husseins foranledning, men det er ikke lykkedes hverken amerikanerne eller den nye irakiske regering at finde kort, der viser, hvor kablerne ligger.

- Der findes fiber i Irak, men vi bruger det ikke endnu. Men vi finder kablerne og sætter dem sammen. Planen er med tiden at skifte til det nedgravede netværk, siger oberstløjtnant Glen Botkin, der leder træningsprogrammet for irakiske politifolk.

Indtil alle kablerne i jorden er lokaliseret, er sikkerhedsstyrkerne tvunget til at benytte et netværk etableret via VSAT-satellittelefoner kombineret med IP-telefoni.

Det betyder, at hver kommandopost bliver udrustet med en parabol, netværksudstyr, IP-telefoner, et antal computere og en selvstændig UPS-strømforsyning.

Indtil videre har det kostet over 300 millioner kroner at lade kommunikationen foregå via VSAT og etablere det netværk, der skal sikre kommunikationen mellem omkring 200.000 irakiske sikkerhedsfolk.

Satellitteknologien betyder imidlertid, at IP-telefonien foregår med netværksforsinkelser på over 500 millisekunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S