Microsoft i alliance om multi-kommunikation

Microsoft har indgået en alliance med teleproducenten Nortel om levering af samlede systemer til kommunikation i virksomheder.

Softwaregiganten Microsoft allierer sig nu med teleudstyrsproducenten Nortel, der også leverer udstyr til IP-telefoni, om et samarbejde om at samle flere kommunikationsformer i ét.

Alliancen vil således skulle smelte Nortels IP-systemer sammen med Microsofts software til kommunikation inden for virksomheder.

For Microsoft betyder samarbejdet, at softwaregiganten kommer ind på markedet for telefonisystemer til virksomheder.

Selskabet har ganske vist forsøgt sig med IP-telefoni indbygget i eksempelvis Messenger, men sammen med Nortel åbnes muligheden for at levere samlede kommunikationssystemer til virksomhedskunder.

For Nortel betyder alliancen, at selskabet vil kunne udnytte Microsofts allerede etablerede position inden for software til virksomheder.

- Vores nye samarbejde med Microsoft giver os mulighed for at skabe op mod seks milliarder kroner i omsætning for Nortel over de næste år, siger administrerende direktør Mike Zafirovski fra Nortel.

De to vil især skulle konkurrere med IBM, men også Cisco, der satser stort på unified communication eller multi-kommunukation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job