Netsvindlere søger hvidvaskere i Danmark

Det danske sikkerhedsfirma CSIS advarer om mails fra fupfirmaet "EJF", der på fejlfrit dansk angiveligt forsøger at hyre danskere til hvidvaskning af phishing-udbytte.

Sikkerhedsfirmaet CSIS meddeler, at selskabet har modtaget et betydeligt antal rapporter, der kan være et forvarsel om forestående phishing-forsøg rettet mod Danmark.

CSIS har modtaget en række henvendelser om spammails på fejlfrit dansk, hvor et firma angiveligt søger kontaktpersoner i Danmark.

Kontaktpersonen skal fungere som "økonomiansvarlig", der skal bistå firmaet med pengeoverførsler.

Henvendelsen ligner dermed et forsøg på at rekruttere folk, der reelt vil komme til at fungere som hvidvaskere af penge ved at sende dem ud af landet via eksempelvis Western Union.

Ifølge CSIS er fremgangsmåden typisk, idet bagmændene først vil forsøge at opbygge et tillidsforhold til det fiktive firma, som her kalder sig "EJF".

Når mellemmanden har tillid til firmaet, vil han typisk få til opgave at oprette en bankkonto, hvortil der bliver overført penge, som mellemmanden skal sende ud af landet.

Denne metode betyder, at når politiet efterforsker misbrug af en bankkonto, vil sporet typisk ende hos mellemmanden, der som regel kun har en falsk adresse på sin arbejdsgiver og et stort forklaringsproblem.

Ifølge CSIS er de pågældende spammails formuleret efter samme opskrift som tidligere mails på engelsk og tysk.

En phishing-gruppe benyttede sig således af samme skalkeskjul og fremgangsmåde i Østrig i maj til et phishingangreb.

Derfor er det sandsynligt, at disse rekrutteringsmails er forberedelser for et phishingangreb rettet mod Danmark.

Relevant link

CSIS om rekrutteringsmailen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere