Netsvindlere søger hvidvaskere i Danmark

Det danske sikkerhedsfirma CSIS advarer om mails fra fupfirmaet "EJF", der på fejlfrit dansk angiveligt forsøger at hyre danskere til hvidvaskning af phishing-udbytte.

Sikkerhedsfirmaet CSIS meddeler, at selskabet har modtaget et betydeligt antal rapporter, der kan være et forvarsel om forestående phishing-forsøg rettet mod Danmark.

CSIS har modtaget en række henvendelser om spammails på fejlfrit dansk, hvor et firma angiveligt søger kontaktpersoner i Danmark.

Kontaktpersonen skal fungere som "økonomiansvarlig", der skal bistå firmaet med pengeoverførsler.

Henvendelsen ligner dermed et forsøg på at rekruttere folk, der reelt vil komme til at fungere som hvidvaskere af penge ved at sende dem ud af landet via eksempelvis Western Union.

Ifølge CSIS er fremgangsmåden typisk, idet bagmændene først vil forsøge at opbygge et tillidsforhold til det fiktive firma, som her kalder sig "EJF".

Når mellemmanden har tillid til firmaet, vil han typisk få til opgave at oprette en bankkonto, hvortil der bliver overført penge, som mellemmanden skal sende ud af landet.

Denne metode betyder, at når politiet efterforsker misbrug af en bankkonto, vil sporet typisk ende hos mellemmanden, der som regel kun har en falsk adresse på sin arbejdsgiver og et stort forklaringsproblem.

Ifølge CSIS er de pågældende spammails formuleret efter samme opskrift som tidligere mails på engelsk og tysk.

En phishing-gruppe benyttede sig således af samme skalkeskjul og fremgangsmåde i Østrig i maj til et phishingangreb.

Derfor er det sandsynligt, at disse rekrutteringsmails er forberedelser for et phishingangreb rettet mod Danmark.

Relevant link

CSIS om rekrutteringsmailen

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS