Fluor billig genvej til hurtigere transistorer

Forskere har ved at benytte fluor i fremstillingen af en bestemt type chiptransistor øget hastigheden uden brug af dyre germanium-baserede metoder.

Et forskerhold fra Southhampton University har fundet en metode til forbedring af den nuværende fremstillingsmetode for transistorer i chips til mobiltelefoner. Det skriver New Scientist.

Forskerne har således konstrueret en transistor af typen BJT, som kan tænde og slukke med en frekvens på 110 gigahertz.

Det er mere end dobbelt så hurtigt som den tidligere rekord for transistorer af denne type.

Forbedringen er gjort mulig ved at tilføje grundstoffet fluor til et isolerende siliciumlag, der er forstærket med boratomer.

Normalt spredes boratomerne med for stor afstand til at fungere effektivt, når isolationslaget gøres tyndere, men ved at tilsætte fluor under fremstillingen, kan denne effekt modvirkes.

Hidtil har forholdsvis dyre metoder, der har involveret materialer som germanium, været det bedste bud på at forbedre transistorerne.

- Vi forestiller os, at denne metode kan give os en vej udenom de meget dyre silicium-germanium-metoder, siger leder af forskergruppen Peter Ashburn til New Scientist.

Relevant link

Forskergruppens rapport

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job