Højt spil om hukommelseschips

Chipproducenternes milliardinvesteringer i flash-hukommelse kan føre til et dramatisk prisfald, når udbudet overhaler efterspørgslen, vurderer analytikere.

For producenterne af tidens måske varmeste halvlederprodukt, NAND flash-hukommelse, er det en balancegang på en knivsæg at opretholde væksttempoet uden at undergrave det marked, der skal financiere investeringerne.

Verdens største producenter af flash-hukommelse investerer lige nu adskillige milliarder kroner i nye produktionsanlæg.

Det sker dels for at øge produktionen, men også for at mindske omkostningerne ved at skifte til mere effektive produktionsmetoder.

For de chipfirmaer, der først nu for alvor kaster sig ind i kampen om dette marked, kan det imidlertid vise sig at blive en dyr affære.

Med den øgede kapacitet er der nemlig udsigt til, at der vil blive skabt en pukkel af flash-chips, som igen kan føre til en priskrig med lavere indtjeningsmarginer, end producenterne har forudset.

Det vurderer flere analytikere ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Analysefirmaet iSuppli forventer således, at produktionen af flash-chips vil vokse 192 procent i år, 181 procent i 2007 og 139 procent i 2008.

Samtidig har iSuppli dog sænket forventningerne til omsætningen på markedet fra en vækst på 37 procent til nu 17 procent i år og tilsvarende fra 33 til 17 procent i 2007.

Det skyldes, at den øgede produktion vil afhjælpe den nuværende situation, hvor chipproducenterne har kunnet sætte priserne med en høj indtjeningsmargin på grund af efterspørgslen på flash-chips til mobiltelefoner, digitalkameraer og musikafspillere.

Hidtil har det været muligt for chipproducenterne at sælge flash-chips med fortjenester på op til 50 procent.

Analysefirmaet Gartner forventer ifølge Reuters, at prisen på flash-hukommelse vil blive halveret fra 2005 til 2010.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos