Intel sælger afdeling for optiske netværk

Intel har solgt selskabets afdeling for optiske netværkskomponenter, som danske Giga var en del af indtil lukningen i maj, til chipfirmaet Cortina.

Chipgiganten Intel har solgt selskabets afdeling for komponenter til optiske netværk til chipfirmaet Cortina for anslået omkring 770 millioner kroner.

Frasalget kommer som følge af Intels forsøg på at trimme virksomhedens organisation og skære de forretningsområder fra, der ikke er en del af selskabets kernestrategi.

Salget betyder samtidig, at Intel får omkring 120 medarbejdere færre på lønningslisten.

Selskabet forventer at skulle af med omkring 10.500 medarbejdere inden udgangen af 2007.

En vis andel af de 120 medarbejdere vil dog blive tilbudt job hos Cortina, oplyser selskabet ifølge San Jose Mercury News.

Intels afdeling for optiske netværkskomponenter var den del af Intel, som danske Giga blev en del af, da Intel i 2000 købte Giga for omkring 9,4 milliarder kroner.

Det er dog uklart, hvorvidt der følger dele af de hovedsageligt immaterielle rettigheder fra Giga med i salget til Cortina.

Intel lukkede endegyldigt sin udviklingsafdeling i Danmark i maj i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere