Intel sælger afdeling for optiske netværk

Intel har solgt selskabets afdeling for optiske netværkskomponenter, som danske Giga var en del af indtil lukningen i maj, til chipfirmaet Cortina.

Chipgiganten Intel har solgt selskabets afdeling for komponenter til optiske netværk til chipfirmaet Cortina for anslået omkring 770 millioner kroner.

Frasalget kommer som følge af Intels forsøg på at trimme virksomhedens organisation og skære de forretningsområder fra, der ikke er en del af selskabets kernestrategi.

Salget betyder samtidig, at Intel får omkring 120 medarbejdere færre på lønningslisten.

Selskabet forventer at skulle af med omkring 10.500 medarbejdere inden udgangen af 2007.

En vis andel af de 120 medarbejdere vil dog blive tilbudt job hos Cortina, oplyser selskabet ifølge San Jose Mercury News.

Intels afdeling for optiske netværkskomponenter var den del af Intel, som danske Giga blev en del af, da Intel i 2000 købte Giga for omkring 9,4 milliarder kroner.

Det er dog uklart, hvorvidt der følger dele af de hovedsageligt immaterielle rettigheder fra Giga med i salget til Cortina.

Intel lukkede endegyldigt sin udviklingsafdeling i Danmark i maj i år.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse