Kunde omprogrammerede hæveautomat

Det lykkedes en kunde på en tankstation i USA at omprogrammere butikkens hæveautomat, så den talte 20-dollarsedler som 5-dollarsedler.

Selvom man som regel har flere penge på lommen efter at have benyttet en hæveautomat, så er det alligevel ikke almindeligt, at man ender med flere penge, end man havde på kontoen.

Denne hæveautomat giver indsatsen fire gange igen. Hver gang.

Sådan var det i hvert fald med en hæveautomat på en tankstation i den amerikanske delstat Virginia, efter en kunde listede sig til at omprogrammere automaten.

Ifølge lokalavisen The Virginian-Pilot har videooptagelser afsløret, at en kunde indsatte et hævekort i automaten og derefter indtastede automatens sikkerhedskode.

Derefter kunne kunden omprogrammere hæveautomaten, så den talte alle 20-dollarsedler som 5-dollarsedler og kun trak en fjerdedel af det reelle beløb fra kontoen, når kunderne hævede fra automaten.

Kan ikke spores

Kunden vendte mindst én gang tilbage for at hæve et ukendt beløb fra automaten med et særligt forudbetalt kontanthævekort, der ikke kan spores i stil med det danske Danmøntkort.

Hæveautomaten stod omprogrammeret i ni dage, før en kunde gjorde personalet på tankstationen opmærksom på fejlen.

Ifølge SecurityFocus er der tale om en hæveautomat af typen Tranax Mini Bank 1500, som har en standardadgangskode, som ejeren af automaten selv skal ændre. Standardkoden står trykt i manualen til automaten.

Politiet har endnu ikke pågrebet manden bag det usædvanlige tyveri.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S