Kunde omprogrammerede hæveautomat

Det lykkedes en kunde på en tankstation i USA at omprogrammere butikkens hæveautomat, så den talte 20-dollarsedler som 5-dollarsedler.

Selvom man som regel har flere penge på lommen efter at have benyttet en hæveautomat, så er det alligevel ikke almindeligt, at man ender med flere penge, end man havde på kontoen.

Denne hæveautomat giver indsatsen fire gange igen. Hver gang.

Sådan var det i hvert fald med en hæveautomat på en tankstation i den amerikanske delstat Virginia, efter en kunde listede sig til at omprogrammere automaten.

Ifølge lokalavisen The Virginian-Pilot har videooptagelser afsløret, at en kunde indsatte et hævekort i automaten og derefter indtastede automatens sikkerhedskode.

Derefter kunne kunden omprogrammere hæveautomaten, så den talte alle 20-dollarsedler som 5-dollarsedler og kun trak en fjerdedel af det reelle beløb fra kontoen, når kunderne hævede fra automaten.

Kan ikke spores

Kunden vendte mindst én gang tilbage for at hæve et ukendt beløb fra automaten med et særligt forudbetalt kontanthævekort, der ikke kan spores i stil med det danske Danmøntkort.

Hæveautomaten stod omprogrammeret i ni dage, før en kunde gjorde personalet på tankstationen opmærksom på fejlen.

Ifølge SecurityFocus er der tale om en hæveautomat af typen Tranax Mini Bank 1500, som har en standardadgangskode, som ejeren af automaten selv skal ændre. Standardkoden står trykt i manualen til automaten.

Politiet har endnu ikke pågrebet manden bag det usædvanlige tyveri.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS