Danske CMS-firmaer hædret og hyldet

Den danske it-konsulentvirksomhed BNP Consulting har analyseret sig frem til, hvilke content management systemer, der er de bedste såvel herhjemme som internationalt. Danske produkter blandt vinderne.

Danske producenter af content management-systemer (CMS) var blandt vinderne, da it-konsulentvirksomheden BNP Consulting på Moltkes Palæ i København tirsdag uddelte en række priser til de førende CMS-producenter på det danske og europæiske marked.

BNP uddelte to typer af priser i en række kategorier.

De to typer af priser var henholdsvis Leader Awards til de bedste og Challenger Awards til udfordrerne, som kommer lige efter de bedste.

- Arrangementet var en succes, som med sikkerhed bliver gentaget til næste år, lover Lars Pedersen, partner og teknologichef, BNP Consulting.

Blandt deltagerne var CMS-producenter fra Holland, Tyskland, England, USA, Norge og Sverige.

Nyt med CMS-priser

Disse priser er de første af sin slags, da der på verdensplan ikke er andre, lignende officielle prisuddelinger på Content Management området.

- Der findes stort set heller ikke uafhængige rådgivere på CMS-området i Europa. Vi har fået en kunde fra Frankrig, der fortæller, at der ikke findes uafhængige rådgivere der, og det er da påfaldende landets størrelse taget i betragtning, siger Per Nygaard, direktør og medstifter af BNP:

Blandt vinderne var der flere danske leverandører.

For eksempel vandt den danske CMS-virksomhed Sitecore to af de såkaldte Leader Awards i kategorierne Security og Development Environment, og Composite, der også er dansk, vandt i Partner Support.

Priser til Open Source-CMS

Udover de to fik også de danske Open Source-projekter Typo3 og Umbraco priser.

- I forhold til hvor lille et land Danmark er, så er det bemærkelsesværdigt, hvor mange CMS-systemer der findes herhjemme. Sidst vi talte, var der mere end 120 danske CMS-produkter, siger Per Nygaard.

I Sverige sidder en eller to producenter på langt hovedparten af markedet, mens der herhjemme ifølge Per Nygaard er langt flere producenter om buddet.

Ved uddelingen af priserne på Moltkes Palæ var en række internationale systemleverandører til stede. Blandt andre stillede Microsoft og Fatwire fra USA, Coremedia fra Tyskland), EPiServer fra Sverige, Tridion Holland op for at modtage deres priser.

14.000 sider med informationer

Mere end 14.000 siders indleverede besvarelser samt tilhørende dokumentation fra systemleverandørerne er blevet gennemgået af BNP for at kunne udpege de bedste systemer.

BNP har sammenfattet konklusioner og udviklingstendenser fra analysen.

Baggrunden for uddelingen af priser er BNP's årlige CMS Benchmark analyse.

BNP har i analysen udvalgt 38 danske og internationale leverandører af CMS og portalprodukter, som i perioden april-august 2006 har leveret en stor mængde informationer om deres ydelser og produkter.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics