Sonofon-problemer i København

Teleoperatøren Sonofons net har været nede, og driftsforstyrrelserne har påvirket hele hovedstadsområdet i to timer.

Sonofon bekræfter over for Computerworld, at der i dag har været alvorlige driftsforstyrrelser, som har påvirket brugen af mobiltelefoner i hele hovedstadsområdet.

Problemerne blev opdaget klokken 14, og først klokken 16 fungerede nettet så man igen kunne foretage og modtage opkald fra mobiler, der bruger Sonofon som operatør.

Årsagen til problemerne skyldes en softwarefejl, oplyser Peter Glüsing, der er pressechef i Sonofon.

- Der er blevet arbejdet på højtryk for at løse fejlen, og alt skulle virke perfekt igen, siger han.

- Det er første gang i år, vi oplever problemet, men det er desværre noget, som kan ske, siger Peter Glüsing.

Man kan følge udviklingen på Sonofons kundeservice, der oplyser om driftssituationen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere