Targit fortsat inde i varmen hos Microsoft

Tema: En ny aftale mellem Microsoft og nordjyske Targit sikrer, at den danske business intelligence-leverandør også fremover skal levere software til Microsoft Dynamics NAV.

Den nordjyske business intelligence-leverandør Targit har godt gang i en kommerciel flirt med Microsoft.

Targit har netop forlænget en OEM-aftale med Microsoft, der betyder, at de nordjyske business intelligence-værktøjer også fremover bliver integreret i Microsoft Dynamics NAV, det tidligere Navision.

- Aftalen betyder, at vores teknologi bliver rullet på globalt plan igennem Microsofts forhandlingskanaler, siger Flemming Madsen, der er salgsdirektør i Targit.

Åbner for yderligere salg

Targit har i dag mere end 250 samarbejdspartnere verden over, men aftalen med Microsoft er specielt afgørende for udbredelsen af virksomhedens produkter, fortæller Flemming Madsen.

- Rent forretningsmæssigt betyder det, at vi kommer ud til langt flere forhandlere og dermed også flere kunder, end vi selv ville kunne nå på nogen som helst måde, siger han.

Men derudover åbner aftalen med Microsoft også op for et øget salg, mener Flemming Madsen.

Det, der er indbygget i Microsoft Dynamics NAV, er nemlig en begrænset version med hensyn til hvilke data-kilder, man kan tilgå.

- Når kunderne snuser til en BI-løsning, sker der ofte det, at de får mod på mere, og det bringer så os vores forhandlere på banen. Det har en positiv effekt, at kunden allerede har været inde og snuse til BI, for så er begrebet er blevet afmystificeret, så det ikke er så uoverskueligt at gå i gang med, lyder det fra Flemming Madsen.

God forretning

Targit har i dag omkring 50 ansatte i Hjørring og også et par stykker i USA.

I 2005 havde virksomheden en omsætning på 80 millioner kroner og endte med et overskud på 3,6 millioner efter skat.

Med den nye aftale er der lagt op til en yderligere omsætning i den nordjyske forretning, for den betyder, at Microsofts kunder også ved den kommende version af Microsofts Dynamics NAV kan sætte kryds ved Business Analytics, der er grundudgaven af Targits BI Suite.

- Vi opfatter det da helt klart som et skulderklap, for det betyder jo, at teknologien nok ikke er så tosset endda, når så stor en virksomhed vælger at tage den til sig, siger Flemming Madsen.

Targit var i år nomineret i Computerworlds Top 100 over de dygtigste it-virksomheder.

Det var i kategorien forretningssoftware, der dog blev vundet af Kapow Technologies.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job