Nyt fiberoptisk kabel mellem USA og Kina

En lynhurtig kabelforbindelse skal forbinde USA med Kina og udvider IP-kapaciteten 60 gange.

Et konsortium er blevet enigt om at opføre en optisk forbindelse, der direkte forbinder USA med Kina.

Det nye system, der får navnet Trans-Pacific Express (TPE), kommer til at anvende den seneste optik-teknologi og vil give større kapacitet og højere hastighed en de eksisterende forbindelser.

Det skal løse de hastigt accelererende krav og behov, der er for IP, data og telefonikommunikation med det asiatiske marked.

62 mio. opkald

Det nye fiberoptiske kabel kan håndtere det, der svarer til 62 millioner samtidige telefonopkald eller mere end 60 gange så meget som de eksisterende kabler, der kobler USA og Kina sammen.

TPE har fra starten en kapacitet på op til 1,28 terabits per sekund (Tbps), men det er designet, så det kan udvides til 5,12 Tbps.

18.000 kilometer kabel

Konstruktionen af det nye kabelsystem, som har en udbredelse på mere end 18.000 kilometer, begynder i første kvartal 2007, og det forventes færdig i tredje kvartal 2008.

Kablet vil med udgangspunkt i Nedonna Beach, Oregon i USA blive ført videre til Qingdao og Chongming i Kina samt til Tanshui, Taiwan og Keoje i Sydkorea.

Konsortiet består af Verizon Business, China Telecom, China Netcom, China Unicom, Korea Telecom og Chungwa Telecom fra Taiwan.

Projektet er en investering på næsten tre milliarder kroner for konsortiets medlemmer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere