Kommunereform i land med småfejl

26 mindre fejl. Det var status, da KMD i går testede de sammenlagte it-systemer i kommunerne. Langt de fleste systemer skulle være klar til 91.000 kommunale brugere.

Missionen fuldført med få fejl.

Det var meldingen fra KMD's hovedkvarter ved et-tiden i nat, da 300 ansatte var færdige med at teste de sammenlagte it-systemer i kommunerne.

I alt fandt testerne 26 fejl - mod 67 fejl i generalprøven.

I dag skal de fusionerede it-systemer stå deres prøve, når 91.000 brugere tænder for computerne i de 65 nye kommuner.

Hans-Ole Møller-Madsen, underdirektør i KMD og ansvarlig for det store projekt fortæller, at de 26 fejl nu bliver rettet.

Alle centrale systemer fungerer dog, så fejlene har ikke direkte konsekvenser for borgerne.

- Hvis kommunerne støder på yderligere fejl, vil de formentlig selv kunne rette dem relativt hurtigt eller via et opkald til os, siger Hans-Ole Møller Madsen.

Kritisk it på plads

KMD har en stor del af de vigtigste kommunale it-systemer. Derfor har alle involverede fulgt KMDs sammenlægning nøje, og den administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, var da også godt tilfreds efter testen.

- Det har været en kæmpe udfordring, og jeg er stolt over at det er lykkedes for os at få den centrale del af kommunernes it på plads – det er den kritiske succesfaktor for at det nye Danmark kan køre it-mæssigt, siger han og tilføjer:

- Der er lidt knas, og man kan sikkert også støde på nogle fejl i den kommende tid. Det kan ikke undgås, når vi har med så store mængder data at gøre, fortæller Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD.

Mange faktorer

De mange nye kommuner er ikke kun afhængige af KMD's sammenlægning. Mange andre leverandører er involveret.

Ip-telefoni, infrastruktur og hjemmesider er nogle af de områder, hvor kommunerne er afhængige af andre leverandører.

Samtidig flytter tusindvis af kommunale medarbejdere arbjedssted, så selv om KMD melder om en alt i alt succesfuld sammenlægning, er der fortsat risiko for mindre fejl og forvirring.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil