Svagt salg i USA sender SAP til tælling

Det tyske softwarehus SAP melder om skuffende salg af nye licenser, særligt i det amerikanske marked. Det skaber bekymring for en generel nedtur på markedet for software til virksomheder.

Et skuffende salg af nye licenser i fjerde kvartal har sendt aktierne i SAP, Europas største softwareproducent, ned med hele otte procent.

SAP har meddelt, at dets salg af licenser steg med 11 procent sidste år – væsentligt lavere end selskabets eget mål, der var en vækst på 15 procent, skriver internationale erhvervsmedier.

Ramt af dollaren

Det er i særdeleshed væksten i det amerikanske marked, som har skuffet grimt i årets sidste kvartal. Her voksede salget i USA med bare fire procent, hvilket er langt under forventningerne.

SAPs omsætning fra licenssalget i USA er også blevet ramt af den markante svækkelse af dollaren.

Nedtur for softwarefirmaer

SAP fremlægger sit årsregnskab og opdaterer forventningerne til 2007 den 24. januar.

Men udmeldingen om det svage salg af nye licenser giver allerede anledning til spekulationer om risikoen for en nedtur for softwarebranchen bredere set.

- SAPs resultat kunne opfattes som et signal om, at investeringerne i software generelt set taber fart. Oracle – SAPs eneste konkurrent af tilsvarende størrelse – skuffede også forventningerne i sin sidste kvartalsrapport, der kom i december, skriver Financial Times.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S