Dangaard skovler penge ind

Dangaard Telecom, verdens næststørste distributør af mobiltelefoner, har øget indtjeningen med 53 procent. Hovedkontoret i Padborg melder om yderligere satsninger i det kommende år.

En målrettet udvikling af nye forretningsområder og kompetencer.

Sådan forklarer Steen F. Pedersen, administrerende direktør i Dangaard Telecom, at koncernen i regnskabsåret 2005/06 har formået at øge omsætningen med over 10 procent og indtjeningen med hele 53 procent i forhold til året før.

- Vi har gjort det rigtige ved at styre væksten og lade en innovativ tankegang være gennemgående i arbejdet med at udvikle både eksisterende og nye forretningsområder, siger Steen F. Pedersen.

Dangaard Telecom lander med den øgede indtjening på 150,6 millioner kroner efter skat.

Vil satse på underholdning

Dangaard Telecom, der har hovedsæde i Padborg, er med afdelinger i 15 lande, verdens næststørste distributør af mobiltelefoner og originalt tilbehør til mobiltelefoner.

Med en omsætning på knap 12,8 milliarder kroner i det forgangne regnskabsår, er der godt gang i forretningen.

Det skyldes Dangaard Telecoms innovative udviklingsstrategi, mener ledelsen.

- Ved løbende at styrke virksomhedens kompetencer på Smart Phone-området, er det lykkedes at udbrede Dangard Telecoms Smart Phone koncepter til nye markeder, siger Michaél Køehn Milland, koncerndirektør.

Han peger på, at Dangaard Telecoms førende position inden for ”mobile lifestyle” danner grobund for nye, spændende samarbejder – blandt andet inden for spil og film på mobiltelefonerne.

- På dette felt er vi indstillet på fortsat at investere i kompetenceudvikling og udvikling af nye løsninger, siger Michaél Køehn Milland.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S