Mobilindustrien definerer sig selv i Barcelona

Reportage fra 3GSM 2007: Mobilindustrien er under forandring, og kommunikation og underholdning er nu de nye græsgange. Sådan lød konklusionen, da flere af verdens førende mobiltelefoni-topledere i dag definerede mobilindustrien anno 2007.

Artikel top billede

Barcelona: Man fornemmer det allerede ved indgangen til det mægtige konferencecenter i Barcelona, hvor verdens største mobilmesse, 3GSM, finder sted i denne uge.

Mobiltelefoni handler i dag ikke om at tale sammen – det handler om at kommunikere og lade sig underholde.

Og det handler om en industri under voldsom forandring.

60.000 mennesker

Op imod 60.000 mennesker er valfartet i til mobilens mekka, og midt i virvaret af nye produktlanceringer skimmes en industri, der ikke bare brager frem rent økonomisk – den er samtidig også samlingspunkt for de omkring tre milliarder jordboere, der forventes at eje en mobiltelefon i løbet af 2007.

- Vi er ikke længere mobilindustrien, vi er kommunikationsindustrien, sagde Arun Sarin, direktør i Vodafone, da han stod på talerstolen foran adskillige hundrede mennesker i morges.

- Tale er i dag blot en lille del af forretningen, lød det fra Sanjiv Ahuja, administrerende direktør i Orange.

En række topledere var mødt frem for at give deres bud operatørernes rolle i fremtiden, og det var ord som TV, reklamer og pengeoverførsler på mobilen, der prægede talerne.

Der skal fart på udviklingen

Vodafone annoncerede mandag, at selskabet har overtaget 67 procent af aktierne i det indiske mobilselskab Hutchison Essar.

Arun Sarin forklarede, at nyerhvervelsen bringer kundedatabasen op på snart 300 millioner, og han fortalte samtidig, at Vodafones forretning er under en fundamental forandring.

- Mobiltelefoni er godt, men kommunikation og underholdning er bedre. Vi skal ind i de industrier, sagde han.

Den udtalelse er der i sig selv ikke noget banebrydende i.

Men til gengæld var det overraskende, da Arun Sarin over for den samlede industri proklamerede, at bevægelsen over mod de nye forretningsområder slet ikke sker hurtigt nok.

- Vi skal bevæge os hurtigere som industri, for ellers spiser andre vores frokost. Microsoft, Yahoo og MySpace – de bevæger sig alle ind på vores område, forklarede Arun Sarin.

Nye forretningsområder

Men hvor er det så, at mobilindustrien – eller kommunikationsindustrien – er på vej hen?

Det helt store emne på konferencen i Barcelona er ikke overraskende det mobile bredbånd, og de muligheder, det skaber.

Rob Conway, administrerende direktør i GSM Association, lagde i sin tale vægt på, at netop udviklingen inden for hastigheder – hvor HSPA (High Speed Packet Access) er det næste skridt – skaber en helt ny verden af muligheder.

- Det bliver et ægteskab mellem den finansielle industri, underholdningsindustrien og reklameindustrien, sagde han.

Netop reklamer på mobiltelefonerne er et af de områder, der spås en markant udvikling i de kommende år, og samtidig kan reklamer være med til at skabe mere bæredygtige tjenester – som slutbrugerne også har råd og lyst til at betale.

- Med en mobil kan man nå alle, uanset hvor de befinder sig. Man kan individualisere reklamerne, så det er det ideelle medie, sagde Vodafones direktør, Arun Sarin, og tilføjede, at selvom det går godt for industrien, skal den fortsat tjene flere penge.

Fremtidens kreditkort

Rob Conway fra GSM Association pegede på, at mobiltelefonens simkort er nøglen til fremtidens betalingsmiddel.

Handel og pengeoverførsler over mobiltelefonen bliver fremtiden, forklarede han.

Og den strategi skal ikke mindst føres ud i livet i tredje verdenslande, hvor borgerne ikke er i nærheden af et pengeinstitut eller almindeligt internet.

- Bankerne har brug for flere kunder, og vi kan hjælpe dem. Kan vi ikke bruge de allestedsnærværende mobiler til at nå de mennesker, som i dag ikke er i kontakt med en bank, lød det retoriske spørgsmål fra Rob Conway.

Selv om mobilindustriens rolle dermed er under voldsom forandring, var der dog en vis portion ydmyghed at spore i topledernes taler.

- Uanset om det er i Afrika, Asien eller Europa, så elsker folk stadig a snakke, sagde Arun Sarin fra Vodafone.

- Kunderne vil bestemme vores succes. Sådan har det altid været, og sådan vil det også være i fremtiden, sagde Sanjiv Ahuja, administrerende direktør i Orange.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura