Microsoft er klar med nyt DRM-format

Microsoft har lanceret PlayReady, der er en ny type copyright-beskyttelse til mobile enheder. Lanceringen kommer blot en ugen efter Apples udmelding om, at DRM bør skrottes.

3GSM 2007: På trods af den voksende modstand mod DRM-beskyttelse - senest med Steve Jobs åbne brev, der anmoder om, at man fjerner kopibeskyttelse på digitale filer - er Microsoft nu klar med en ny standard, der skal beskytte indhold til den mobile platform mod pirateri.

Software-producenten annoncerede PlayReady, som DRM-beskyttelsen er blevet døbt - på 3GSM-messen, som i øjeblikket afvikles i den spanske by Barcelona.

Formatet, der skal beskytte digitalt indhold til mobile enheder, bliver tilgængeligt i første halvdel af 2007.

PlayReady kommer til at understøtte en række filformater som eksempelvis Windows Media Audio og Windows Media Video, og PlayReady gør det muligt at kopibeskytte musik, spil, video ringetoner og billeder, der dowmloades til en mobilenhed.

Microsofts PlayReady bliver en del af de DRM-teknologier, som firmaet har udviklet.

Den bedst kendt er nok PlayForSure, der benyttes på en lang række mp3-afspillere, bortset fra Apples modeller. Microsoft har ligeledes et DRM-system til selskabets Zune-afspiller.

DRM på mange filtyper

DRM eller digital rights management er en generel betegnelse for, at eksempelvis et stykke musik købt online er omfattet af et sæt af restriktioner.

DRM er dog ikke begrænset til musik, men kan benyttes på flere digitale medieformer som film og dokumenter.

Formålet med at benytte kopibeskyttelse er at forhindre pirateri, men mange kritikere siger, at det ikke forhindre piratkopiering, men blot gør det besværligt for brugerne at afspille filerne på forskellige platforme som eksempelvis mp3-afspillere.

Kan ikke umiddelbart konverteres

Problemet er, at man ikke uden videre kan konvertere en fil til et andet format, når den har indbygget DRM.

Forsøger man eksempelvis at afspille en AAC-fil, der er købt på iTunes på en mobiltelefon frem for en iPod-afspiller fra Apple, kan det ikke umiddelbart lade sig gøre.

Det modsatt gør sig gældende for Microsofts wma-format, der ikke kan afspilles på en iPod uden en besværlig konvertering.

PlayReady bliver tilgængeligt og dokumenteret som et såkaldt porting kit, så det kan udrulles på alle mobile hardware- og software-platforme, skriver Microsoft på deres websted.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere