Nordmænd stormer frem på dansk telemarked

Den norske telekoncern Telenor får i øjeblikket tæsk på børsen i Oslo, da selskabets årsregnskab ikke lever op til analytikernes forventninger. Herhjemme er der anderledes positive takter at spore i datterselskaberne Cybercity og Sonofon.

Mens Telenor-aktien i øjeblikket får bank på den norske børs på grund af et svagere årsresultat for 2006, end aktieanalytikerne havde forventet, har den administrerende direktør for Telenors to danske datterselskaber, Sonofon og Cybercity, Henrik Clausen, svært ved at få armene ned.

- Vi har i 2006 haft den bedste omsætning og indtjening nogensinde, og det er tilfredsstillende, lyder det fra Henrik Clausen i en pressemeddelelse.

Den er udsendt i kølvandet på Telenors årsregnskab for 2006, som koncernchef Jon Fredrik Baksaas præsenterede for pressen på verdens største mobilkongres 3GSM, der i øjeblikket løber af stablen i Barcelona.

Massive investeringer

Ifølge Henrik Clausen hænger de positive resultater i Danmark sammen med, at de to selskaber har investeret massivt de senere år.

Og det har Telenor tænkt sig at fortsætte med.

- Det vil vi gøre for hele tiden at blive ved med at udfordre det danske telemarked. Sonofon fortsætter udrulningen af 3G-mobiltelefoni samt etableringen af 500 hotspots. Cybercity lancerer bredbåndsforbindelser på 20 Mbit/s i endnu flere byer og vil inden sommerferien tilbyde hastigheder på op til 50 Mbit/s, siger Henrik Clausen.

Sonofon tæt på 1,4 millioner mobilkunder

Telenors danske mobilforretning, Sonofon, har nydt godt af, at det er blevet bedre til at holde på dets kunder, som samtidig taler mere i mobilen end tidligere.

Således endte Sonofons samlede omsætning i 2006 på knap 5,2 milliarder kroner, hvilket svarer til en vækst på otte procent i forhold til året før.

Samtidig øgede selskabet indtjeningen (EBITDA) til knap 1,3 milliarder kroner, hvilket svarer til en stigning på 17 procent sammenlignet med 2005.

- Resultat afspejler, at Sonofon har haft en kundetilvækst i 2006 på 114.000, så vi ved årets udgang havde knap 1,4 millioner kunder. Derudover afspejler resultatet, at vi i lang tid har haft fokus på de loyale kunder, det vil sige, at vi belønner dem, som bliver hos os, med fordelagtige priser. Endelig ser vi en stor vækst i mobile flatrate-produkter, hvor kunden ikke behøver at bekymre sig om uforudsete telefoniudgifter, siger Henrik Clausen.

Cybercity presset på indtjeningen

Der er også fremgang at spore i Telenors danske bredbåndsforretning, Cybercity, hvor omsætningen skød i vejret med 33 procent og landede på 718 millioner kroner.

Indtjeningen (EBITDA) er også steget markant, da det er 26 procent højere end året før.

Det hele er dog ikke guld og grønne skove for Telenors danske datterselskaber, da indtjeningsmarginen i Cybercity er faldet en smule, fra 32 til 31 procent, i løbet af det seneste år.

- Forklaringen ligger i den hårde konkurrence, der er på bredbåndsmarkedet i øjeblikket. Konkurrencen lægger et stort pres på prisen, hvilket dog kommer vores kunder til gode, siger Henrik Clausen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S