Artikel top billede

Danskere opsluger svenske Zepto

Efter dårligt salg i Sverige sælger den svenske grundlægger af Zepto 51 procent af virksomheden til den danske del af Zepto, der skal forsøge at få gang i pc-salget til de blå-gule.

Den danske pc-producent Zepto overtager en kontrollerende aktiepost på 51 procent af den svenske Zepto-afdeling.

Det sker, efter den svenske forretning, der blev etableret i 2002, aldrig har formået at opnå den efterstræbte markedsandel på fem procent af det svenske marked.

Faktisk har virksomheden kun formået at erobre knap 0,5 procent af broderlandets pc-marked.

Mens den svenske Zepto-forretning sælger i omegnen af 100 til 150 computere om måneden, har den danske afdeling betydeligt mere gang i forretningen.

Tryk på i Danmark

Her langes der nemlig mellem 1.500 og 2.000 maskiner over disken hver måned, hvilket svarer til cirka fem procent af markedet.

- Forskellen skyldes, at danskerne har et helt andet købemønster end svenskerne, siger firmaets svenske grundlægger Martin Baaz-Lindquist, til ComputerSweden.

Han peger på, at Zepto i Danmark har fået enorm omtale og sælger store partier til både forbrugere, skoler og virksomheder.

- I Sverige bliver der derimod handlet mellem de store virksomheder og producenterne, hvilket beror på, at it-afdelingerne vil have stabile og hurtige leverancer, siger Baaz-Lindquist til ComputerSweden.

Derved kan de store pc-producenter sætte prisen så lavt, at mindre virksomheder som Zepto ikke kan konkurrere.

Underdirektør i Zepto i Danmark, Morten Kjærsgaard, mener dog, at der sagtens kan sælges Zepto-maskiner på den anden side af Øresund.

- Vi har været skarpere til at sælge computere i den danske afdeling og har en klar forventning om, at vi kan bruge vores erfaring til at slå igennem i Sverige.

Samler organisationen

Den officielle overdragelse fandt sted 1. januar, men den fysiske er først kommet i gang nu.

Salget til Danmark giver ifølge firmaet en enklere distribution og samler desuden en række arbejdsområder under Dannebrog.

- Det kommer i første omgang til at betyde besparelser på omkostninger til administration, fortæller Morten Kjærsgaard.

På længere sigt vil sammenlægningen til gengæld betyde flere danske arbejdspladser, lyder håbet.

- Vi søger da også allerede 10 nye medarbejdere, siger Morten Kjærsgaard.

Morten Kjærsgaard vil ikke sige, hvornår den resterende del af virksomheden kommer på danske hænder, men afviser ikke Baaz-Lindquists udtalelse om, at det vil ske indenfor de næste to år.

Danske Zepto ejer desuden den tyske afdeling og er desuden også godt på vej til ind i England.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere