Sander: Obligatorisk offentlig it-tilgængelighed i 2008

Offentlige hjemmesiders handicapvenlighed skal sikres fra 2008, siger videnskabsministeren. Hvorfor skal det tage så lang tid, spørger Det Radikale Venstre.

Alle politikere er enige om, at tilgængeligheden for de handicappede netbrugere skal forbedres på offentlige hjemmesider.

Men tempoet skaber straks større kløfter.

Videnskabsminister Helge Sander (V) fortalte i går i et åbent samråd på Christiansborg, at han vil have obligatoriske tilgængelighedsstandarder indført i forbindelse med det offentliges implementering af åbne standarder 1. januar 2008.

"Vi har iværksat et tilgængelighedsprojekt, der afsluttes i år, og på baggrund af denne undersøgelse forventer jeg, at tilgængeligheden i de offentlige hjemmesider er forbedret markant allerede i år," udtalte ministeren.

R: Det er for sløvt
Men de udsagn om fremtiden stiller handicapordfører for Det Radikale Venstre, Martin Lidegaard, sig ikke tilfreds med.

"Jeg kan slet ikke forstå, at man fra regeringens side ikke indfører et krav om, at alle nye hjemmesider fra dette øjeblik af skal servicere handicappedes behov for tilgængelighed," fortalte han til Computerworld efter samrådet.

Grunden til samrådet var, at IT- og Telestyrelsen i en undersøgelse har afsløret, at der er problemer med tilgængeligheden på offentlige hjememsider.

Undersøgelsen viste, at der var knas med tilgængeligheden på alle de 122 offentlige hjemmesider, som styrelsen har kontrolleret efter de internationale retningslinjer for handicaptilgængeligt indhold på nettet, som den selv anbefaler.

Håndører til banale forbedringer

Helge Sander udtalte ved samrådet, at det vil koste det offentlige ti millioner kroner at forbedre de offentlige hjemmesider. Heraf er kommunernes andel fire millioner kroner.

De penge ser Martin Lidegaard ikke som det store problem, når det gælder om at forbedre de handicappedes fundamentale rettigheder på internettet.

"Jeg synes, videnskabsministeren er noget tåget i sine udtalelser om, hvor skoen trykker. Det er jo bare om at komme igang," sagde han.

Videnskabsministeren erkendte da også, at det ikke er de store armbevægelser, der skal til for at forbedre vilkårerne med hensyn til tilgængeligheden på de offentlige hjemmesider.

"Det er næsten banale ændringer, der skal foretages på hjemmesiderne. Og jeg har derfor skrevet til mine ministerkollegaer, og bedt dem rette op på tilgængeligheden inden for hver deres ansvarsområde," forklarede han.

Der er ikke udregnet en specifik effektiviseringsgevinst ved at gøre de offentlige hjemmesider handicapvenlige. Men IT- og Telestyrelsen forventer dog, at udgifterne til sikring af tilgængeligheden på længere sigt vil tjene sig selv ind igen.

Hjemmeside overvåger hjemmesider

Som et led i regeringens fokus på tilgængeligheden på offentlige hjemmesider, så vil der i takt med de obligatoriske tilgængelighedsstandarder i 2008 også blive indført en kontrol-hjemmeside.

På dette site kan webmastere såvel som borgere kontrollere, om en given offentlig hjemmeside overholder standarderne for tilgængelighed.

Der findes dog allerede forskellige validatorer på nettet, der kan kontrollere disse standarder.

Blandt andre har Web-Konsortiet (W3C) opstillet retningslinjer og validatorer til rådighed for at sikre tilgængelighed i hjemmesidedesign.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS