Nordisk afdeling vil samle ISSA-medlemmer

Tema: Den nye nordiske afdeling af ISSA har efter fire måneder fundet sig til rette med foreningslivet. Gå-hjem-møder skal samle de nordiske medlemmer af den internationale it-sikkerhedsorganisation.

I december fik den internationale sikkerhedsorganisation ISSA - Information System Security Association – en nordisk afdeling grundlagt af eksperter fra blandt andre IBM, Microsoft og GN Store Nord.

Godt fire måneder efter starten tæller foreningen i omegnen af 30 medlemmer, der ved at trække på hinandens erfaringer kan bruge foreningen som et nordisk samlingspunkt for medlemmerne af den amerikanske moderorganisation.

"Det er en netværksforening, hvor man kan erfaringsudveksle og debattere de problemer, som vi alle sammen går og roder med," siger næstformand Lars Neupart, der er direktør i Neupart og en af grundlæggerne af ISSA Nordic.

Med 13.000 primært amerikanske medlemmer i moderforeningen ISSA, kan den nordiske afdeling med næstformandens ord tilbyde 'et stærkt netværk herhjemme med tydelig forankring internationalt'.

Snæver medlemskreds

Medlemmerne kan findes blandt både offentlige og private virksomheder, men adskiller sig ellers fra de fleste andre danske it-sikkerhedsorganisationer ved at henvende sig til en snævert defineret målgrupper, forklarer Lars Neupart.

"ISSA Nordic tager udgangspunkt i dem, der arbejder fagligt med it-sikkerhed, hvad enten de sidder med den it-mæssige eller ledelsesmæssige del. De andre foreninger har en bredere baggrund blandt medlemmerne, og der er jobbeskrivelserne nok lidt mere varieret," siger han.

SecureDanmark det årlige højdepunkt

Planen for foreningen er at mødes hver anden måned, hvor et af medlemmerne holder et oplæg om et emne inden for it-sikkerhed.

Emnerne udspringer af medlemmernes vidensområder, og i det næste halve år byder foreningen blandt andet på gå-hjem-møder om den danske standard for informations-sikkerhed, DS 484, og ethical hacking, hvor hackere bryder ind i it-systemer for at finde deres svage punkter frem for at udnytte det kriminelt.

Møderækken kulminerer i oktober, når ISSA Nordic som medarrangør af konferencen SecureDenmark byder på en hel dag med temaet "The Business of Security".

SecureDenmark-konferencen vil fremover være foreningens store årlige begivenhed.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S