Oracle køber Hyperion for 19 milliarder kroner

Som ventet køber Oracle business intelligence-selskabet Hyperion. Oracle lægger 19 milliarder kroner på bordet for selskabet, der leverer produkter til mange af Oracle-rivalen SAPs kunder.

Software-kæmpen Oracle køber business intelligence-selskabet Hyperion for 19 milliarder kroner.

Det sker, efter flere store amerikanske dagblade torsdag kunne berette om, at de to selskaber var i sidste fase af forhandlingerne om en overtagelse.

Med købet bliver Oracle en af verdens førende leverandører af business intelligence, hvor selskabet med fuld kraft vil udfordre de øvrige store selskaber, Cognos, SAS og Business Objects.

Oracles opkøb ramme for alvor ærkerivalen SAP, fordi mange af SAP's kunder anvender netop Hyperion-produkter.

SAP afviser dog at være på udkig efter opkøbs-parate business intelligence-selskaber, og det vurderes derfor som usandsynligt, at SAP vil forsøge at købe Hyperion ud af hænderne på Oracle.

Handlen er den seneste i rækken af Oracles store opkøb, som omfatter blandt andet PeopleSoft Inc. og Siebel Systems Inc – samt yderlige mindst 25 mindre opkøb siden begyndelsen af 2005.

Med et køb af Hyperion vil Oracle få udbygget porteføljen af forretningsapplikationer med business intelligence.

Oracle har de seneste år satset aggressivt på at udvide den traditionelle databaseforretning med middleware og forretningsapplikationer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S